GeriTeknoloji İşte yeni iPhone'ların işlemcisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte yeni iPhone'ların işlemcisi

İşte yeni iPhone'ların işlemcisi

Tayvan merkezli dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC, yeni iPhone’larda kullanılacak 7 nanometrelik A12 işlemcilerinin üretimi hızlandırdı.

TSMC CEO’su CC Wei firmanın, Apple’ın A12 işlemci üretimini arttırmaya başladığını ayrıca AMD, Nvidia ve Qualcomm dahil 20 farklı şirket için 7nm çip üretecekleri açıkladı. Yıl sonuna kadar 50 farklı alanda çalışacak olan 7nm işlemcilerin tasarımlarını yapan TSMC, yapay zeka, görüntü işlemci birimleri (GPU’lar), kripto para sistemleri ve 5G telekomünikasyon alanları için çip üretimi yapacak.

Piyasalara doğrudan cihaz çıkarmayıp, sadece işlemci birimleri üretimi konusunda liderlerden olan TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company / Tayvan Yarı-iletken İmalat Şirketi), 7 nanometrelik işlemcilerle araştırmalarını tamamladıktan sonra Apple’ın yeni iPhone modellerinde kullanacağı A12 işlemcilerini üretmeye başlamıştı.

Ayrıca açıklamaya göre TSMC’nin, işlemci birimlerinin küçültülmesinde büyük rol alıyor. Firmanın 2019 yılı ikinci yarısında üretilecek işlemcilerin boyutunu 5 nanometreye indirme planı bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle