GeriTeknoloji İşte Intel'in akıllı gözlükleri: Vaunt
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte Intel'in akıllı gözlükleri: Vaunt

İşte Intel'in akıllı gözlükleri: Vaunt

Intel de kendi akıllı gözlüğünü üretti. Vaunt adını verdiği yeni akıllı gözlük, görünümüyle ise sıradan gözlüklere benziyor.

Bugüne kadar gördüğümüz akıllı gözlükler, dış görünüşleriyle fazlasıyla fütüristik olmalarının yanı sıra, rahatsız edici veya işlevsellik bakımından yoksun modellerdi. Bunlara Google'ın akıllı gözlük projesi Google Glass ve Epson'ın Moverio BT-200 modellerini örnek olarak gösterebiliriz. Ayrıca her ne kadar tam olarak sayılmasa da, Snapchat Spectacles de ilginç bir modeldi ve fakat sıradan gözlüklere en yakın modellerden biriydi aynı zamanda. Sıradan gözlük görünümünde olup, aynı zamanda "akıllı" olan bir akıllı gözlük içinse, şimdi Intel'den çok güzel bir örnek geldi. Intel, Vaunt adını verdiği akıllı gözlüğünü tanıttı.

İşte Intelin akıllı gözlükleri: Vaunt

Intel Vaunt, dış görünümüyle sıradan bir gözlük gibi görünüyor, fakat akıllı olmaktan da geri durmuyor. Gözlüğü takan kişinin retinasına görüntüler yansıtabilen Intel Vaunt, böylece gözlerinizin önünde dijital dünyayla gerçek dünyayı aynı anda sergileyebiliyor. Üstelik bu dışarıdan hemen hiç belli olmuyor. Zira Vaunt, görünümüyle sıradan bir gözlükten farksız.

Vaunt şu an bir prototip olarak tanıtılmış durumda. Intel, Vaunt'u geliştirmeye devam edecek. Önümüzdeki dönemde Vaunt üzerine mikrofon da yerleştirerek kullanıcının Alexa ve Google Asistan gibi sanal asistanlarla iletişime geçmesini de sağlayacak olan Intel, böylece geleceğin oyuncaklarını daha şatafatsız görünümle hayatın içine uyarlama düşüncesinde. Intel Vaunt'un ne zaman tamamlanacağı ve son kullanıcı için hazır olacağı ise şimdilik bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 7 YANLIŞ TEKNOLOJİ KEHANETİ

Nissan'dan otomatik park eden terlikNissan, kendi kendine park eden araçlarında kullandığı ProPilot teknolojisini terliklere uyguladı; ortaya "otomatik park eden terlik" çıktı. Yakın gelecekte bazıları için büyük bir sorun olan otomobil park etme işi tamamen ortadan kalkacak. Halihazırda otomatik park eden otomobiller üreten Nissan, bunun için ProPilot Assist teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji yardımıyla otomobil, sensörlerini kullanarak boş park alanını saptıyor ve çevresini analiz ediyor. Ardından da kendini bu boş alana otomatik olarak yerleştiriyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle