GeriTeknoloji iOS 12: Apple'ın bahsetmediği gizli özellikler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

iOS 12: Apple'ın bahsetmediği gizli özellikler

iOS 12: Apple'ın bahsetmediği gizli özellikler

iOS 12, WWDC 18 etkinliğinde tüm dünyaya tanıtıldı. Apple, iOS 12 ile birlikte gelecek pek çok yeniliği paylaştı; ancak bazı özellikler var ki, Apple etkinlikte bu özelliklere değinmedi; ancak tüm kullanıcıları çok yakından ilgilendiren bu özellikleri mutlaka bilmeniz gerekiyor. İşte perde arkasında kalan ve iOS 12 ile gelen müthiş özellikler...

iOS 12'nin tanıtımını takip ettiyseniz, güncellemenin çok fazla yenilik getirmediğini düşünmüş olabilirsiniz. İşletim sisteminde bir dizi faydalı geliştirmenin yapıldığı doğru, ancak tam olarak nelerin değiştiğini görmek için iOS 12'yi yakından incelemek gerekti.

Apple'ın tanıtımda bize bahsetmediği birçok yenilikten 15'ini, aşağıda sizin için sıraladık.

1. Çağrılara HomePod veya Apple Watch'tan Cevap Verin

Grup video sohbeti işlevine kavuşan FaceTime, sadece bununla da kalmadı. Artık FaceTime görüşmelerine mutfaktayken veya koşarken telefon taşımaya gerek kalmadan katılabiliyorsunuz.

2. Göz Kırpma Algılama

Animoji, artık dilinizi çıkardığınızı algılamakla yetinmiyor. Duyuruda bahsedilmese de işlev, göz kırptığınızı anlıyor ve bunu garip görünümlü karakterlere yansıtıyor.

iOS 12: Appleın bahsetmediği gizli özellikler

3. iPad'e iPhone X Benzeri Hareketler

Artık ekranın altından yukarıya doğru sürükleyerek giriş sayfasına dönebiliyorsunuz. Benzer şekilde Control Center'a ulaşmak için sağ üst köşeden aşağı doğru çekebilirsiniz.

4. Daha İyi Portre Aydınlatma

Çift kameralı iPhone'larda Portrait Lighting'i kullandıysanız, kenarların bazen bozulduğuna şahit olmuşsunuzdur. Yeni mod, görüntüdeki kişinin maskesini çıkarak onu sahneden daha iyi bir biçimde ayırıyor. Böylece ortaya daha doğal bir görüntü çıkıyor.

5. Yeni Bir QR Okuyucu

Apple, Safari ve iOS içinde sizin için "güçlü" parolalar oluşturabiliyor. Aynı parolayı birden çok platformda kullanıyorsanız bu girdi işaretleniyor. Böylece onu daha güçlü bir parolayla dönüştürüp iPhone'da saklayabiliyorsunuz.

iOS 12: Appleın bahsetmediği gizli özellikler

6. Kritik Uyarılar

iOS 12 sizi telefonunuzu daha az kullanmaya teşvik etse de, kritik şeyleri kaçırmıyorsunuz. Belirli uygulamalar, Rahatsız Etme engelini aşabiliyor, böylece sevdikleriniz size doğru zamanda ulaşabiliyor.

7. RAW Fotoğraf Desteği

RAW biçimindeki fotoğrafları artık iPad ve iPhone'a aktarıp yönetebiliyorsunuz. Güçlü iPad Pro'ya sahipseniz, fotoğrafları düzenlemeniz de mümkün.

8. Daha Uzun Animoji

Artık Animoji'leri kullanarak arkadaşlarınızı 30 saniyeye kadar meşgul edebileceksiniz.

9. Photos'ta Birden Fazla Kelimeyle Arama

Fotoğraf galerisinde arama yaparken artık "palmiye ağacı" gibi sözcükler yazabileceksiniz.

10. Portre Bölümleme

Kameranın geliştirilen portre modunun yanı sıra, artık üçüncü parti uygulamalar yazılım yardımıyla ön ve arka planı ayırabilecekler.

iOS 12: Appleın bahsetmediği gizli özellikler

12. Siri, Motor Sporları Bilgisine Sahip Olacak

Artık Siri'ye Formula 1 dünya şampiyonasında kimin önde olduğunu sorabilirsiniz.

13. Gıda Bilgisi

Siri artık daha çok yiyecek hakkında bilgi sahibi. Mesela "balık ne kadar sağlıklı?" gibi çok sorulan sorular, artık cevapsız kalmıyor. Bilgiler, USDA (ABD Tarım Bakanlığı) web sayfasından alınıyor.

14. Güvenlik Kodu Otomatik Doldurma

Android'de bir süredir bulunan bu işlev, iki aşamalı doğrulamada size gelen mesajdaki kodu alıp, ilgili uygulamaya otomatik olarak doldurabiliyor.

15. Daha Çok Pil Bilgisi

iOS 12, son 24 saatte veya 10 günde telefonu nasıl kullandığınıza dair daha detaylı bilgiler veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİLGİSAYARINIZ İÇİN 25 MÜTHİŞ DUVAR KAĞIDI


Yorumları Göster
Yorumları Gizle