GeriTeknoloji İnternet sitelerine 4 saat içinde erişim engelleme yetkisi veren düzenleme tekrar gündemde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnternet sitelerine 4 saat içinde erişim engelleme yetkisi veren düzenleme tekrar gündemde

İnternet sitelerine 4 saat içinde erişim engelleme yetkisi veren düzenleme tekrar gündemde
refid:27842437 ilişkili resim dosyası

Mahkeme kararı olmadan, milli güvenliği ve kamu düzenini ilgilendiren konularda internet sitelerine 4 saat içinde erişim engelleme yetkisi veren düzenleme tekrar gündeme geliyor.

Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen düzenleme için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, engelleme yetkisinin Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) yerine bakan veya başbakan tarafından kullanılması için yasa çıkaracaklarını söyledi.

TİB’DEN ALINACAK

Elvan yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin konuyla ilgili düzenlemeyi ekim ayında iptal ettiğini anımsattı. AYM’nin iptal ettiği yasa maddesinde milli güvenlik ve kamu düzeniyle ilgili acil durumlarda, TİB’e 4 saat içinde internete erişimi engelleme yetkisinin verildiğine dikkat çeken Elvan, “Mahkeme TİB’in kamu güvenliğiyle yetkili olmadığı tespitinde bulunuyor. Doğru bir tespit. Bu nedenle TİB Başkanı ifadesi yerine Başbakan veya ilgili bakan ifadesi gelecek. Milli güvenlikle ilgili bir konuysa Milli Savunma Bakanı, kamu düzeniyle ilgiliyse İçişleri Bakanı veya Başbakan karar verecek” açıklamasını yaptı. Elvan, bu tür durumlarda kararları uygulamayan internet servis sağlayıcılarına da 500 bin TL’ye kadar para cezası öngörüldüğünü kaydetti. Erişim engelleme kararının 24 saat içinde mahkemeye gitmesi, 48 saat içinde de mahkemeden konuyla ilgili karar alınması zorunluluğu olacak. Elvan, yasal olarak bir boşluk olduğunu bu nedenle de düzenleme yapılması gerektiğini savunarak yapılacak değişikliğin tamamen Anayasa’nın 22. maddesine uygun olduğunu söyledi.

BENZER SONUÇ OLUR

Hukukçular ise öngörülen yeni düzenlemenin de sıkıntılı olacağı görüşünde. Avukat Gökhan Ahı, “Anayasa Mahkemesi iptal kararında ‘TİB tek başına bu yetkiyi kullanamaz’ diyor. O yetkiyi bakanlıklardan birine veya Başbakanlığa vermek de benzer sonucu doğurur. Kamu düzenini etkileyen durumlarda ancak Bakanlar Kurulu eliyle tedbir alınabilir. Bunun dışında kalan durumlar aynı düzenlemeyi arkadan dolanmak anlamına gelir” görüşünü savundu. Avukat Gülşah Deniz de, “Anayasa Mahkemesi’nin gerekçesi tam olarak ortaya çıkmadı. Ancak mahkemenin iptal kararı sonrası oluşan boşluğu doldurmak için benzer bir düzenleme yapılırsa yeniden iptal gündeme gelir” ifadelerini kullandı.

Çalışmalarda sona gelindi

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, TİB’de yeniden yapılanma çalışmalarıyla ilgili olarak konuştu. TİB’de bazı sıkıntıların çok net bir şekilde ortaya çıktığını kaydeden Bozdağ, “Bu açıdan da bunun yeniden ele alınmasında bir fayda var. Biz onu görüyoruz. Çünkü adli dinleme olsun, önleme dinlemesi olsun sonuç itibarıyla vatandaşımızın kendi mahrem alanıyla ilgili hususlarda dinlemeler. Bunlar ancak mahkeme kararlarıyla, yetkili yasal sorumlu olan kişiler tarafından bunun gizliliğine de riayet etmek kaydıyla yapılabilir şeyler ve denetim mekanizmaları da güçlü şekilde var. Bunların başka yerlere transfer edilmesi veya başka bir takım yollarla bunların kötüye kullanıldığına dair de Türkiye’de çok ciddi iddialar var. Hükümetin bu kadar ciddi iddiaları görmezden gelmesi, bu iddialara sessiz kalması kabul edilemez. Elbette hükümetimiz bu iddiaların üzerine de gidecek ve bu çerçevede yapılması gereken ne varsa onu da yapacaktır. Ulaştırma Bakanımız benim bildiğim kadarıyla TİB konusunda bir hazırlık içinde uzun zamandır. Bu hazırlığın zannedersem son aşamasına geldi, önümüzdeki günlerde son şeklini hep beraber göreceğiz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle