GeriTeknoloji İngilizce eğitimine yeni boyut: Voscreen
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngilizce eğitimine yeni boyut: Voscreen

İngilizce eğitimine yeni boyut: Voscreen

Voscreen... Web ve mobil platformlar üzerinden kullanılabilen ücretsiz dil eğitim uygulaması Voscreen hızla büyüyor. Eğitim kurumlarının da dil öğrenimi için kullanmaya başladığı uygulama yüz binlerce kullanıcıya sahip. Peki nedir Voscreen, nasıl çalışıyor? Kullananlara ne sunuyor?

Dil öğrenmek pek de kolay bir iş değil; İngilizce ise artık hemen herkesin bilmesi gereken, yıllardır dünyaya hakim olan ortak dil olma özelliğini koruyor. Bu anlamda pek çok şirket ve eğitim kurumu kendi dil eğitim metotlarını uygularken, telefonların vazgeçilmezi olan uygulamalar da dil öğretmeye başladı. Voscreen de onlardan biri. Ancak diğer uygulamaların yapmadığı bir şeyi yapıyor ve çok farklı bir yöntemle dil öğrenmek isteyenleri içine çekmeyi başarıyor.

Voscreen, geliştirdiği dilbilimsel (linguistik) algoritmalarla kısa video kesitleri üzerinden İngilizce öğrenme sürecini kişiselleştiren bir girişim. Hem web sitesi üzerinden hem de mobil uygulamaları üzerinden ücretsiz olarak kullanılabiliyor ve video içerik sponsorluğu üzerinden gelir elde ediyor.

Voscreen ile;

•Kullanıcılar sürekli doğal içeriğe maruz kalıyor,

•İngilizce öğrenme sürecini hızlandırır ve destekliyor,

•Öğretmenler ve öğrenciler için dersi etkili ve eğlenceli kılacak araçlar sağlıyor

İngilizce eğitimine yeni boyut: Voscreen


Voscreen, ODTÜ mezunu dil bilimci Deniz Dündar tarafından 2014 yılında hayata geçirildi. Bu zamana kadar farklı üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışan Dündar, sınıf içinde İngilizce öğrenen fakat dışarı çıktığında bunu pratik etme fırsatı bulamayan öğrencilerin ilerleyen süreçlerde zorluk çektiğini gözlemlemiştir. Dile maruz kalmanın, öğrenme üzerindeki olumlu etkisinden yola çıkarak, yabancı dil eğitiminde film, dizi ve videolardan faydalanmaya başladı ve olumlu sonuçlar alındığı gözlemlendi.

Böylece ana fikri doğan Voscreen; çocukların kendi ana dillerini öğrenme süreçleri model alınarak, kullanıcıların İngilizce dilindeki doğal konuşmalara sürekli maruz kalmalarını sağlayan bir sistem olarak kurgulandı. 

2015 yılında iOS uygulamasının da yayına çıkmasıyla; dil öğrenimini sadece sınıf içerisinde gerçekleşen bir olgu olmanın dışına çıkartarak her zaman, her yerde ve kesintisiz devam etmesini sağladı. Voscreen Uygulamasının App Store’da yer alması, ulaşılması zor coğrafyalara ulaşmayı sağladı. Örneğin; web alt yapısı zayıf ancak mobil internet kullanımı yaygın olan “Irak” gibi ülkelerde kullanımı yaygınlaştı. Bu sayede Irak’ta 27.000 kişi Voscreen’i kullanabiliyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle