GeriTeknoloji Index Grup 2023’te bölgesel distribütör olmayı hedefliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Index Grup 2023’te bölgesel distribütör olmayı hedefliyor

Index Grup 2023’te bölgesel distribütör olmayı hedefliyor

Index Grup Şirketleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Kayalıoğlu bilişim sektörünün ve Index Grup’un 2017 yılını değerlendirdi. Türkiye’de bilgi teknolojileri pazarının önceki yıllarda olduğu gibi hızlı büyümediğine dikkat çeken Kayalıoğlu, karamsarlığa gerek olmadığını ve doğru politikalarla Türkiye’nin büyüme potansiyelinin harekete geçirilebileceğini söyledi. 2017’nin Index Grup için ise toplamda iyi geçtiğini belirten Kayalıoğlu, “2023’te hedefimiz önemli bir bölgesel distribütör olmak” diye konuştu.

Bilişim sektörünün 2017 yılını değerlendiren Index Grup Şirketleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Kayalıoğlu, Türkiye’de bilgi teknolojileri pazarının hala donanım ağırlıklı olmasına rağmen, son yıllarda istenen düzeyde ilerlemediğini ifade etti.  Kayalıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de bilgi teknolojileri pazarı önceki yıllarda olduğu gibi hızlı büyümüyor. Toplam pazarın neredeyse yarısı tüketici ürün grubundan oluşuyor. Yazılım ve hizmet grupları toplam pazardan yaklaşık yüzde 35-40 seviyesinde pay alıyor. Bu oranın, katma değer üretimi ve sektörün sağlıklı bir yapıya kavuşması açısından daha yukarılara çıkmasını arzu ediyoruz. Bilgisayar tarafında, yeni kullanıcı alımlarıyla erişilen yüksek adetler artık yerini yenileme alımlarına bırakmaya doğru gidiyor. GFK verileri maalesef 2017 yılında da notebook pazarında hala adet bazlı düşüş göstermeye devam ediyor. Artık bilgisayardan akıllı telefona kayan ciddi bir kullanıcı segmenti var. Tüm bunlara rağmen karamsar olmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Büyümek için hala yolumuz var. Ülkemizde hala her iki haneden birinde bilgisayar bulunmuyor ve her iki kişiden birinin son bir yılda hiç bilgisayar kullanmadığı aktarılıyor. Doğru politikalarla ülkemizdeki bu potansiyel rahatlıkla harekete geçirilebilir.”

Index Grup Şirketleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Kayalıoğlu, 2017 itibariyle 2023 vizyonlarına uygun adımlarla ilerlediklerini vurguladı. 2018 yılında da büyüme beklentileri olduğunu ifade eden Kayalıoğlu, “Her yıl hedeflediğimiz 2023 vizyonumuza daha fazla yaklaşıyoruz. Hâlihazırdaki işlerimizin yanı sıra portföyümüze grup şirketlerimizden Artım Bilişim’le birlikte bulut bilişim çözümleri, büyük veri çözümleri ve nesnelerin interneti gibi alanları ekliyoruz. Böylece katma değerli bu ürünlerimizi yurtdışında başta Azerbaycan olmak üzere Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’daki kurumsal müşterilerimize ulaştırarak Orta Asya’daki tecrübelerimizi arttırmayı amaçlıyoruz” dedi. Aynı zamanda 2023’te teknoloji kulvarında Avrupa’nın en büyük beş teknoloji distribütöründen biri olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini ifade eden Kayalıoğlu, “İş ortaklarımız ile son kullanıcılarımıza kaliteli hizmet ve yenilikçi çözümler sunarak önümüzdeki yıllarda da kârlılığımızı koruyup satışlarımızı arttırarak yükselişimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Telekom mobil ürünler pazarının toplam Türkiye tüketici teknolojisi pazarının yüzde 40’ını oluşturarak her geçen gün büyümeye devam ettiğine de değinen Atilla Kayalıoğlu, “2017 yılında ürün fiyatlarının kur artışına bağlı olarak yükselmesi ile toplam pazarın bir önceki yıla oranla adet bazında yüzde 4-5 büyüyeceğini, ciro (USD) bazında küçülmeden kapanacağını öngörüyoruz” diye konuştu. Pazardaki iniş çıkışlara ve Datagate AŞ’nin mobil ürünler pazarında küçük bir daralma yaşanmasına rağmen elde ettiği olumlu sonuçları da değerlendiren Kayalıoğlu, “Bu sonuçlar, elbette bizim için olduğu kadar yatırımcılarımız ve paydaşlarımız için de memnuniyet vericidir” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle