Teknoloji Haberleri

  HP bilgisayarlarda büyük tehlike

  Hürriyet Haber
  12.12.2017 - 07:02 | Son Güncelleme:

  HP bilgisayarlarda keşfedilen yeni bir güvenlik açığı kullanıcıların bilgisayarında yazdığı her şeyin kaydedilmesine neden oluyor. Şirketin 500'ü aşkın bilgisayar modelinde keşfedilen bu dev güvenlik açığı yayınlanan yeni bir güncelleme ile kapatıldı; ancak bu güncellemeyi indirmeyenler için sorun devam ediyor.

  Özellikle ürettiği bilgisayarlar ile pazarda adını duyuran ABD’li teknoloji üreticisi HP’nin, bilgisayarlarında yeniden kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye atacak bir açık keşfedildi. Firma daha öncesinde de kullanıcılarını bu tür bir tehlike ile karşı karşıya bırakmıştı. Yaptığı açıklama ile sorunu kabul etmiş ve yayınladığı güncelleme ile de sorunu kapamıştı.

  Şimdi ise dizüstü bilgisayarın touchpad’ini başlatmada yardımcı bir programın “SynPTP.sys” (Synaptics Touchpad Driver) sürücüsü içerisinde keylogger yazılımı bulundu. HP bilgisayar kullanıcılarının klavye tuş hareketlerini takip eden bu uygulama kullanıcılarının kişisel bilgilerinde tutunda finansal bilgilerine kadar takip edilmesini sağlıyor.

  Söz konusu durumu geçen ay HP’ye bildiren Zwclose’a geri bildirim sağlayan HP, yine keyloggerın varlığını kabul etmiş ve hemen Driver güncellemesi yayınlamış. Hatanın bir an önce önüne geçilmesi keylogger yazılımı bulunan HP bilgisayarların listesini açıklayan firma bir an önce güncellemelerin tamamlanmasını bekliyor. Bu tehlikeli yazılımı bulunduran bilgisayarların listesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

  HP'DEN AÇIKLAMA

  Olayın ardından HP'den konuyla ilgili yapılan resmi açıklama şöyle:

  “HP, Synaptics’in tüm orijinal ürün üretici ortaklarını etkileyen Synaptics dokunmatik sürücüleri ile ilgili bir soruna dair bilgilendirilmiştir. HP, diğer birçok marka gibi, bazı mobil bilgisayarlarında Synaptics'in dokunmatik yüzeylerini kullanmaktadır ve Synaptics’ten kaynaklanan bu durumdan etkilenen HP sistemleri için sorunu düzeltmek üzere Synaptics ile birlikte çalışılmıştır. Düzeltme sürecindeki çalışmaları esnasında HP’nin, hiçbir müşteri verisine erişimi bulunmamaktadır.”

  Etiketler: laptop
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı