GeriTeknoloji Halıcı: "22 Ağustos internetin ölüm fermanıdır"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halıcı: "22 Ağustos internetin ölüm fermanıdır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun güvenli internet kullanımı ile ilgili kararını eleştiren bir yazılı açıklama yaptı. Halıcı, "22 Ağustos günü yürürlüğe girecek karar, Türkiye’de internetin idam fermanıdır" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı’nın açıklaması şu şekilde:

"Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun (BTK) 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek kararı, Türkiye’de internetin idam fermanıdır. Kararların uygulamaya geçirilmesi halinde, Türkiye’nin AKP iktidarı döneminde alışmaya başladığı internet yasaklarının kapsamı genişleyecek, açık bir sansür ortamı doğacaktır.

BTK’nın açıklamaları yanıltıcıdır. Son BTK kararının yasal dayanağı yoktur ve bu karar anayasa ve uluslararası sözleşmelerde tanınan temel hak ve özgürlüklerin ölçüsüz şekilde kısıtlanması anlamına gelmektedir. İnternet erişiminde alınacak kısıtlayıcı önlemler yalnızca çocuk pornosu ve nefret söylemi gibi evrensel hukuk normları açısından suç kabul edilen içeriklerin dolaşımını engellemeyle sınırlanmalıdır. Bunun ötesine geçen her yasak fiili bir sansürdür. BTK, halen keyfi olarak hazırladığı yasaklı siteler listesini genişleterek sürdürmeye hazırlanmaktadır.

Çocukların zararlı içeriklerden korunması için BTK’nın keyfi bir yasaklar listesi hazırlama yetkisi ve hakkı yoktur. Buna gerek de yoktur, ebeveynlerin çocuklarını zararlı olabilecek içeriklerden korumaları için çok çeşitli yöntemler mevcuttur. Yapılması gereken ailelerin bu özdenetim yollarını kullanmaları için bilgilendirilmeleri ve teşvik edilmeleridir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak yetkilileri derhal harekete geçerek bu fiili sansürü durdurmaya, iletişim ve ifade özgürlüğünün önündeki tüm engelleri kaldırmaya çağırıyoruz. AKP iktidarında şifreci ÖSYM’den sonra sansürcü BTK’nın skandallar yaratan beceriksiz uygulamalarına halkımız en uygun cevabı 12 Haziran seçimlerinde verecektir.

12 Haziran seçimleri sonrasında oluşacak Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, özgürlüklerin ve demokrasinin yaşam alanı olan İnternet ve sosyal medyanın karşı karşıya olduğu sorunlar çözülecek ve kişisel bilgi güvenliğini sağlayacak tüm düzenlemeler öncelikli olarak hayata geçirilecektir"

Yorumları Göster
Yorumları Gizle