GeriTeknoloji Gran Turismo serisi, 10 yılda 50 milyon sattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gran Turismo serisi, 10 yılda 50 milyon sattı

Gran Turismo serisi, 10 yılda 50 milyon sattı
refid:8930533 ilişkili resim dosyası

İlki 1997 yılında piyasaya sürülen Gran Turismo'nun 50 milyon barajını aştığı açıklandı.

Gran Turismo, yaklaşık 10 yıldır PlayStation kullanıcıları için vazgeçilmz bir oyun serisi olmayı sürdürüyor. Hatırlanacağı gibi Sony Computer Entertainment, geçtiğimiz ay serinin son oyunu olan Gran Turismo 5 Prologue'u piyasaya sürmüştü. Oyun her ne kadar çok olumlu eleştiriler alamasa da, serinin tarihinde önemli bir kilometre taşı olmayı başardı.

Yayıncı firma SCEA (Sony Computer Entertainment America) tarafından yapılan açıklamaya göre, 1997'de yayınlanan ilk Gran Turismo'dan yeni Gran Turismo 5 Prologue'a kadar geçen süre içerisinde, seri 50 milyonluk satış barajını aşmayı başardı. Bu rakama ulaşılmasında, hiç kuşkusuz Gran Turismo 5 Prologue'un hem bayi kanalı ile, hen de internet üzerinden satışa sunulmasının önemli bir payı var.

Serinin son oyunları, özellikle Burnout karşısında yeteri kadar gerçekçi olamamakla eleştiriliyor. Ancak bu eleştirilen ne SECA'nın, ne de geliştirici firma Polyphony'nin moralini bozmak için yeterli değil. Sony, serinin bundan sonraki oyunlarını da destekleyeceğini duyurarak, Gran Turismo ismine duyduğu güveni bir kez daha dosta düşmana göstermiş durumda.


Gran Turismo tarihi
Oyunseverler, ilk GranTurismo ile 1997 yılında tanışmıştı. PlayStation için, Amerika ve Japonya'da piyasaya sürülen oyunun yakaladığı başarı, ardından gelen altı oyuna da ilham oldu. İşte 10 yıldır bizimle birlikte olan Gran Turismo efsanesi...

YılOyunKonsol
1997Gran TurismoPlayStation
1999Gran Turismo 2PlayStation
2001Gran Turismo 3 A-specPlayStation2
2004Gran Turismo 4 Prologue PlayStation2
2005 Gran Turismo 4PlayStation2
2008Gran Turismo 5 ProloguePlayStation3


Yorumları Göster
Yorumları Gizle