Teknoloji Haberleri

  Google robotlarını bir bir satıyor

  Hürriyet Haber
  19.03.2016 - 01:54 | Son Güncelleme:

  Google'ın "insansı robot" çalışmalarını yürüten Boston Dynamics satışa çıkarıldı, robotlar elden çıkarılıyor.

  Geliştirdiği robotlara uyguladığı "şiddetle" son zamanlarda çok konuşulan teknoloji şirketlerinden Boston Dynamics, bilindiği gibi Google tarafından 2013 yılında satın alınmış ve geçtiğimiz yıl Google'ın açtığı Alphabet şemsiyesi altında da Google X kolunun bir parçası haline gelmişti. Boston Dynamics'in geliştirdiği robotlardan en popüler olanları kuşkusuz Atlas, Cheetah ve BigDog'du.

  Google robotlarını bir bir satıyor

  Test videolarıyla bir anda insanların büyük sevgisini kazanan –ve acıma duygusunu açığa çıkaran- bu üç robotu bir süre ortalarda göremeyeceğiz. Zira Google, Boston Dynamics'i satmaya karar verdi.

  Bloomberg'in haberine göre Boston Dynamics, satılık listesine konulmuş. Bunun sebebini, şirketin robotlara uyguladığı şiddette aramak elbette ki yanlış olur. Sebep, Google'ın Boston Dynamics'in çalışmalarının uzun vadeli olduğu ve bunun, şirketin gelirine "şimdilik" hemen yansımayacak olması. O nedenle şirket bu çalışmaları şimdilik askıya almayı düşünüyor.

  Gerçek köpek robota karşıGerçek köpek robota karşı

  Öte yandan insansı robotlarla beraber bir anda teknoloji basınının ilgi odağı haline gelen Boston Dynamics, bu çalışmalarıyla robotların çok yakın bir gelecekte insanların işlerini elinden alma potansiyeli taşıdığını gözler önüne sermesiyle de hoş karşılanmıyordu. Google'ın bunu da göz önünde bulundurduğu açık.

  Bir süre robotları ortalarda görmeyeceğiz. Ancak Google'ın kapalı kapılar ardında bu projeyi geliştirmeye devam etmeyeceği de düşünülemez.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİLGİSAYARINIZ İÇİN 49 DUVAR KAĞIDI

  Etiketler: robot
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı