GeriTeknoloji Google Aliyun'u neden yasakladığını açıkladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Google Aliyun'u neden yasakladığını açıkladı

Google Aliyun'u neden yasakladığını açıkladı
refid:21471152 ilişkili resim dosyası

Bilgisayar üreticisi Acer tarafından kullanılacak olan Aliyun OS'u yasaklayan Google konu hakkında ilk kez konuştu.

Google'ın Android yöneticisi Andy Rubin, Open Handset Alliance'ın bir üyesi olan Acer'in Android'in başka bir versiyonu Aliyun OS'u kullanmasına izin verilmediğini açıkladı. Bir blog gönderisiyle açıklama yapan Rubin, Alibaba.com tarafından geliştirilen Aliyun OS'u Android'in 'çakma' versiyonu olarak nitelendirdi ve diğer Android cihazlarla uyumlu olmadığını söyledi.

 

Acer'ın bir Open Handset Alliance üyesi olması nedeniyle de böyle bir işletim sistemini kullanmasının yasaklandığı da yapılan açıklamada yer aldı.

 

Andy Rubin'in, Google'ın koyduğu bu yasak hakkında yaptığı açıklamanın devamında ise şu sözler yer aldı: "Uyumluluk Android ekosisteminin tam kalbinde yer alır ve geliştiriciler, müştericiler ve üreticiler için tutarlı bir tecrübe sağlar. Aliyun gibi Android'le uyumlu olmayan versiyonlar ekosistemi zayıflatır."

 

ALİBABA: "ALİYUN ANDROİD OLMAK ZORUNDA DEĞİL"

 

Geçtiğimiz günlerde ortağı Acer'in Google tarafından tehdit edilerek Aliyun OS kullanmaktan vazgeçirildiğini duyuran Çinli e-ticaret devi Alibaba grubu, yaptığı son açıklamada "Aliyun OS Android ekosisteminin bir parçası değişdir ve doğal olarak Android ile uyumlu olmak zorunda da değildir" dedi. Şirketin Uluslararası ilişkiler Başkan Yardımcılığı görevini yürüten John Spelich tarafından yapılan açıklamada "Özgürce geliştirilebilecek bir açık yazılım dünyasından bahseden Google'ın buna kapalı bir ekosistem içerisinde müsaade etmesi oldukça ironik bir durumdur" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle