GeriTeknoloji Gizli bilgiler çalındı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gizli bilgiler çalındı

Gizli bilgiler çalındı
refid:8892615 ilişkili resim dosyası

Yakalanan korsan sunucu, 1.037'si Türkiye'den olmak üzere, birçok şirketin gizli verilerini çalmış.

ABD’de, 1.037’si Türkiye’den olmak üzere toplam 5.388 şirkete ait çok gizli bilgileri çalan ve barındıran korsan bir internet sunucusu bulundu. Gizli bilgiler arasında şirketlere ait hesaplar, kredi kartı bilgileri ve e-postalar bulunuyor.

FBI kırmızı alarm verip uyarı yolladı.

Merkezi ABD Kaliforniya'da bulunan Finjan Inc isimli şirket konu hakkında bilgi verdi. Çalınan ve sunucu üzerinde barındırılan gizli bilgiler, 1.037’si Türkiye’den olmak üzere 5.388 "Log" dosyasından (günlük kaydı) oluşuyor.

Bildirilene göre, yakalanan korsan sunucu üç hafta önce faaliyete geçmiş ve bu üç hafta boyunca tam 1.4 GB'lık veri depolamayı başarmış. Finjan Inc'in üst düzey yöneticisi Yuval Ben-Yitzak konu hakkında şunları söylüyor: "Şimdiye kadar bu kadar kısa zamanda çalındığına şahit olduğumuz en büyük miktar bu. Yakalanan gizli bilgiler genellikle bankalardan ve sanayi şirketlerinden alınmış. Ancak bu şirketlerin isimlerini henüz belirleyemedik."

Ben-Yitzak, kendilerini en çok şaşırtanın ise, korsan sunucunun hiçbir güvenlik önlemi ile donatılmış olmaması. Yani sunucu dışarıdan gelebilecek her türlü tehlikeye açık.

Ben-Yitzak, gizli bilgiler arasında, Almanya’dan 621, ABD’den 571, Fransa’dan 322, Hindistan’dan 308 ve İngiltere’den de 232 "Log" dosyası bulunduğunu da sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle