GeriTeknoloji Giyilebilir cihazlar kanseri teşhis edecek!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Giyilebilir cihazlar kanseri teşhis edecek!

Giyilebilir cihazlar kanseri teşhis edecek!

Nokia CEO'su, akıllı saat ve akıllı bileklik gibi giyilebilir cihazların şu an hayal bile edemediğimiz bu müthiş yeteneklere kavuşacağını iddia ediyor. Örneğin kanseri teşhis eden bir bileklik...

Günün birinde, yalnızca bir akıllı saat, bir fitnes izleyicisi ya da diğer bir akıllı giyilebilir cihazla kanseri doktorunuzdan çok daha önce yakalayabileceksiniz. Nokia yöneticisi Rajeev Suri, İsviçre'deki Dünya Ekonomik Forum'unda gelecekteki tıbbi tedaviler hakkında vizyonunu paylaşarak, giyilebilir teknolojinin, tıbbi tanıdan aylar önce kanseri saptayabileceğini söyledi.

Minyatür giyilebilir tarayıcılardan bahseden Suri, şöyle konuştu: "Bu tip ürünlerle, bir şeyleri olmaya başlamadan önce durdurma şansınız olacak ve biomaker'lar sayesinde kanseri bile meydana gelmeden aylar önce anlayabileceğinizi düşünüyoruz."

Biomakers, biyolojik durum veya kondisyonu ölçme yöntemlerini kapsayan genel bir isim. Nokia, fitnes izleme, uyku ürünleri ve benzeri ürünleri yapıyor ama sağlık alanında da geliştirebileceği şeyler bulmak için araştırmalara oldukça çok para harcadı. Takımın üzerinde çalıştığı ürünlerden biri dijital bir bileklik. Kullanıcı bunu giyerek, vücudundaki glikoz, kolesterol ve laktik asit bilgilerini takip edebilecek.

Bu tip cihazların piyasaya sürülmesi yine de çok yakın görünmüyor. Nokia bunlar üzerinde uzunca bir süre daha deneyler yapacağa benziyor. Ama sürekli hayalini kurduğumuz ve bir türlü gerçekleşmeyen bu tür hayat kurtarıcı teknolojilerin hayata geçmesinin bu denli yaklaştığını görmek gerçekten sevindirici.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: CASIO'NUN EFSANE KOL SAATLERİ

Saç baş yolduran oyunSuper Mario'ya benzeyen grafikleriyle ve geçmesi neredeyse imkansız bölümleriyle Trapadventure 2, oynayanları çileden çıkarıyor. Her ne kadar oyunlar artık gerçeğe oldukça yakın olsa da, bazı oyunlar Super Mario tadında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Onlardan biri de Trapadventure 2 isimli oyun. Daha önce kullanıcıları zorluğuyla çıldırtan Flappy Birds gibi oynayanlara saç baş yolduran oyun, oynadığınıza sizi pişman ettirmeyi başarsa da, oyunu bırakamıyorsunuz!

Yorumları Göster
Yorumları Gizle