GeriTeknoloji Fotoğraf makinesi satın alırken nelere dikkat etmeli?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fotoğraf makinesi satın alırken nelere dikkat etmeli?

Fotoğraf makinesi satın alırken nelere dikkat etmeli?

Havaların güzelleşmesiyle birlikte dışarıda geçirilen keyifli zamanları, kalıcı kılmak isteyenlerin fotoğraf makinelerine olan ilgisi giderek artmaya başladı. Teknolojinin hızla gelişmesi ve birçok marka çeşidinin olması tüketicilerin doğru ürünle buluşmasını zorlaştırıyor. İstanbul Bilişim, bu dönemde fotoğraf makinesi almak isteyen kullanıcılar için her bütçeye ve ihtiyaca uygun tavsiyelerde bulundu.

Fotoğraf makinesiyle ne çekmek istediğiniz belirleyin

Öncelikle fotoğraf makinesini hangi amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Eğer profesyonel çekim yapmak istiyorsanız, profesyonel özelliklere sahip fotoğraf makinelerine bakmanız gerekir. Eğer teknik ve sanatsal bir beklenti olmadan fotoğraf çekmek istiyorsanız, daha pratik ve kolay kullanımlı makineler tercih edilebilir.

Yüksek çözünürlükle fotoğrafların kalitesini artırın

Fotoğraf makinesi seçerken, en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri fotoğraf makinesinin optik çözünürlüğüdür. Fotoğrafların kaliteli ve net olması için yüksek çözünürlükte fotoğraf makinelerinin tercih edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda makinelerin çözünürlüğünün yüksek olması, fotoğrafları yakınlaştırırken görüntü kalitesinin düşmesini de engelliyor.

Lens deyip geçmeyin

Lens seçimi çekilen fotoğrafın kalitesini büyük ölçüde etkiliyor. Fotoğraf çekme amacına uygun olan lensin seçilmesi gerekiyor. Küçük nesneleri yakından ve büyük boyutlu çekmek için makro lensler, mekân ve dar alan çekimleri için geniş açı lensler, uzak çekimler için ise tele lensler tercih edilebilir.

Doğru açıyı yakalamak için objektif seçimine dikkat edin

Fotoğraf makinesi seçimi yaparken objektifin ışık geçirme miktarına dikkat edilmelidir. En fazla ışık geçiren ve odak noktasına düşüren objektif en kalitelisidir. Objektifin çapı genişledikçe, ışık geçirme oranı artış gösteriyor ve daha geniş açılı fotoğraf çekme imkânı sağlıyor. Aynı zamanda objektifinizin görüşü mümkün olduğunca geniş bir açıyı kapsasın istiyorsanız; geniş açılı bir objektif, insan gözüne benzer bir açı elde etmek istiyorsanız; normal açılı bir objektif, önünüzde uzanan görüntünün belli bir yerini kadraja almak veya uzaktaki nesneleri büyüterek çekmek istiyorsanız ise, tele objektifli fotoğraf makineleri tercih etmeniz gerekir.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle