GeriTeknoloji Flame hortladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Flame hortladı

Flame hortladı
refid:21503328 ilişkili resim dosyası

Başta İran'ın nükleer programı olmak üzere çeşitli ortadoğu ülkelerine bulaşan "Flame" adlı bilgisayar virüsünün yeni ve keşfedilemeyen bir türün üyesi olduğu ortaya çıktı.

Virüs üzerine yapılan son analizler, Flame'in daha geniş bir familyanın bir parçası olabileceğini gösterdi. İran'da özellikle kendisine nükleer geliştirme programını hedef seçen virüsün, daha önce benzeri bir siber saldırıyı gerçekleştiren Stuxnet ile bağlantılı olduğu öğrenildi.

Öte yandan analizin sonuçlarına göre Flame'nin bazı kodları henüz o alanda bilgi keşfedilemediği için çözülemedi. Kaspersky'nin önceki raporlarında 2009'da yazıldığı ifade edilen Flame virüsünün 2006'da geliştirildiği de artık kesinleşti.

Uzmanlar virüsün istihbarat tabanlı olduğuna ihtimal vermezken, böyle bir kodun sadece bilgisayar analizcileri tarafından yazılabileceğini belirtiyor.

Kaspersky ve Symantec, geçtiğimiz Haziran ayında Flame'in, 2010 yılında İran'ın nükleer programını hedef alan Stuxnet virüsüyle ilintili olduğunu açıklamıştı. ABD'li yetkililer, Stuxnet'in arkasında ABD olduğunu kabul etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle