GeriTeknoloji Ferrari F8 Spider ortaya çıktı! İşte özellikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ferrari F8 Spider ortaya çıktı! İşte özellikleri

Ferrari F8 Spider ortaya çıktı! İşte özellikleri

Ferrari, F8 Spider’ı tanıttı. V8 motor ile donatılmış olan orta-arkadan motorlu yeni nesil üstü açılabilen spor otomobil F8 Spider, 1977 yılında 308 GTS ile başlayan üstü açık V8 motorlu spor otomobillerin özel çizgisinin son halkasını oluşturuyor. F8 Tributo Berlinetta ile birlikte tasarlanan F8 Spider, kompakt ve kullanışlı RHT (Açılır Hard Top) tavanıyla dikkat çekiyor.

Ferrari, yeni modeli F8 Spider’ı gün ışığına çıkardı. Ferrari 488 Spider’ın yerini alacak olan F8 Spider, 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında üst üste 4 kez “Engine of the Year” ödülü ve “Son 20 Yılın En İyi Motoru” ödülüne layık görülen 3902 cc hacmindeki turbo beslemeli 720 HP’lik motorla donatılacak. F8 Spider; 488 Spider’a göre 20 kg daha hafif olmasının yanında 488 Spider’a göre 50 HP daha fazla güç üreten motoruyla sadece daha etkin bir aerodinamiğe sahip olmakla kalmıyor. Model aynı zamanda Side Slip Angle Control (yanal kayma kontrol) sisteminin yeni 6.1 versiyonuyla yollara çıkıyor. 

3902 cc hacimli motor 8000 d/d’da 720 HP güç ve 3250 d/d’da 770 Nm tork üretiyor. Litre başına 185 HP güç üreten motorun güçlü yönlerinden biri arasında markaya özgü ses yer alırken, turboda sıfır kayıp özelliği ve yüksek güç üretimi Maranello motorlarının geleneğini koruyor. Sürücüsüne sürüş dinamikleri sunan yeni F8 Spider, alt devirlerden itibaren yüksek çekiş gücü ile Manettino’nun RACE modu ile etkinleşen ve limitlerde daha kontrollü bir sürüş sunan Ferrari Dynamic Enhancer (FDE+) dahil sürüş dinamikleri çözümleri sayesinde, yol tutuş dinamikleri ve sürüş deneyimini beraberinde getiriyor. 

Ferrari F8 Spider ortaya çıktı İşte özellikleri

488 Spider’a göre 50 HP daha fazla güç üretmek için yeni emme manifoldu doğrudan 488 Challenge modelinden alındı. Hava girişleri yanlardan arkaya doğru kaydırılarak emme manifoldu ile birleştirildi. Böylece olası kayıpların önüne geçilirken hava doğrudan motora ulaştırılıyor ve bu sayede güç artışı sağlanıyor. Ayrıca hava akımı arka spoylerin şeklinin yarattığı dinamik basınçtan da faydalanıyor. Adaptive Performance Launch (Performanslı Kalkış Sistemi) hızlanma anında aracın tutunma seviyesini analiz ediyor ve mümkün olan en yüksek tutunma seviyesini tesis etmek üzere elektronik sistemleri kullanarak tekerleklere aktarılan torku optimize ediyor ve boşa dönen tekerleğe aktarılan torku kısıtlıyor. 

Devir sınırlayıcısı, motorun performansının daha etkin kullanımına yönelik bir başka önemli uygulama olarak öne çıkıyor. Bu uygulamada maksimum devir sayısına yaklaşırken motor devri kademeli olarak kısıtlanmıyor doğrudan kırmızı çizginin bulunduğu 8000 d/d’da güç kesiliyor. Böylece dinamik sürüş açısından daha yüksek devirlere ulaşılıyor ve tur zamanları iyileşiyor. Tüm devirlerde etkin olan Ferrari Değişken Tork Yönetimi stratejisi, gelişmiş ve üstün yol tutuş özelliklerine katkı sağlıyor. Otomobilin aşırı sportif ruhuna uyum sağlamak için tüm tork eğrileri, kırmızı çizgiye kadar güçlü ve etkili bir hızlanma hissi vermek üzere yeniden ayarlandı. F8 Spider, 488 Spider modeline göre yüzde 10 daha fazla tork sunmakla kalmıyor, aynı zamanda bu torku daha düşük devirlerde üretiyor. 

Ferrari F8 Spider ortaya çıktı İşte özellikleri

488 Pista’dan transfer edilen önlemler sayesinde F8 Spider’ın motoru 488 Spider modeline kıyasla 18 kg daha hafif olmasıyla da dikkat çekiyor. Titanyum kollar, krank mili ve volan gibi sabit olmayan hareketli parçaların ağırlığının azaltılması motor devrinin daha hızlı yükselmesine yardımcı oluyor. Dönen kütlelerin ağırlığındaki düşüşler atalette yüzde 17 azalma sağlıyor. Böylece motor düşük devirde çok daha çabuk üst devirlere çıkarak performans sunabiliyor. 488 Challenge modelinden alınan egzoz manifoldu 9,7 kg ağırlık avantajı sağlıyor. Yeni homologasyon normlarını karşılamak üzere egzoz sistemine bir benzin partikül filtresi dahil edilirken, egzoz sisteminin geometrisi markaya özgü o sesi üretmeye devam ederek maksimum performans sunmak üzere gözden geçirildi. Gücün artması, ağırlığın azalması ve aerodinamik verimliliğin iyileşmesi sayesinde genel performans 488 Spider modeline göre artıyor. Daha iyi bir dönüş açısı sağlayan yeni jenerasyon direksiyon simidi kadar 6.1 sürümü ile devreye giren SSC konseptine entegre yeni Ferrari Dynamic Enhancer Plus gibi gelişmiş elektronik sürüş destek sistemleri, daha kontrollü ve daha güvenli bir sürüş tesis etme noktasında sürücünün hayatını kolaylaştırıyor ve sürüş deneyimi sunuyor. 6.0 sürümünden 6.1 sürümüne geçiş, aynı zamanda Ferrari Dynamic Enhancer sisteminin (FDE+) Manettino’nun RACE pozisyonunda da etkin olması anlamına geliyor. Side Slip Control ise özellikle limitlerde daha kontrollü bir sürüş sağlıyor. e Ferrari’nin karakteristik çizgisini oluşturacak yeni tasarım çizgisini devam ettiriyor. Üstü açık bir otomobil tasarlarken tavan tercihi otomobilin genel görünümünde önemli bir rol üstleniyor. Ferrari son yıllarda sağlamış olduğu konfor avantajı nedeniyle bir hard top tercih ediyor. Dolayısıyla tasarım aşamasında RHT (açılabilir Hard Top) tavan F8 Spider’ın tasarım çizgisinde önemli bir rol alıyor. Küçük ve hafif tavan, ikiye katlanarak motorun üstündeki konuma yerleşiyor. Açılabilir Hard Top tavan sistemi 45 km/s’ye kadar hızlarda hareket halindeyken de açılabiliyor veya kapanabiliyor. 

Ferrari Styling Center, yeni F8 Spider modelini tasarlarken F8 Tributo’nun karakteristik tasarım çizgisine sadık kalarak onu daha da geliştirmeye odaklandı. Tasarımcılar bunu yaparken efsanevi Ferrari V8 motorunun performansını yansıtan, ama aynı zamanda orta-arkadan motorlu Ferrari modellerine gönderme yapan bir tasarıma hayat verdi. Sonuç olarak ortaya son derece özgün ve aerodinamik açıdan güçlü bir otomobil çıktı.

20 milyar cihaz birbiriyle konuşacak, Dünya bu yükü nasıl kaldıracak?Türkiye'den 10 saat uçuş uzaklığında bulunan Singapur'da Schneider Electric, önemli bir etkinlik düzenledi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte 2020 yılında 20 milyarı aşkın cihaz, Nesnelerin İnterneti adı altında birbirlerine bağlanacak. Yani cihazlar birbirleriyle konuşacak; hem de milyarlarcası... Gerçekten de müthiş bir büyüklük, müthiş bir rakam. Peki bunca cihazın ürettiği veri ne olacak? Dünya buna hazır mı? Altyapı büyük veriyi nasıl kaldırabilecek? Bu kapsamda Schneider Electric'ten Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölgesi Secure Power Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Demirkol, Hürriyet'e önemli açıklamalarda bulundu.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle