GeriTeknoloji Facebook'tan şok itiraf
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Facebook'tan şok itiraf

Facebook'tan şok itiraf
refid:20995854 ilişkili resim dosyası

Facebook sonunda itiraf etti, kullanıcıların özel mesajlarını izlediğini kabul etti.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un yazılımları, bu yıl 9 Mart'ta şüpheli bir durum tespit etti. 30 yaşlarında bir erkek, Güney Floridalı 13 yaşındaki bir kız çocuğuyla seks konusunda sohbet ediyordu.

Facebook'un sohbetleri tarayan ve okunması gereken yazışmaları işaretleyen yazılımı, bu mesajı görevlilere iletince yetkililer küçük kızın bilgisayarına el koydu.

Kızın bilgisayarına el koyan yetkililer, zanlıyı tutukladı. Ancak zanlı, suçlu olmadığını iddia etti.

Facebook'un güvenlik şefi Joe Sullivan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada kullanıcıların yazışmalarını okuduğunu; ancak okumaktaki amaçlarının pedofilleri tespit etmek olduğunu söyledi. 

Facebook, yeni teknolojileri kullanarak pedofilleri engellemeye çalışan çok sayıdaki firmadan biri. Bu tür çalışmalar genellikle, uygunsuz dil ve kişisel veri paylaşımının otomatik olarak taranmasıyla başlıyor. Mahküm edilmiş pedofillerin internet sohbetleri yazılıma yüklenerek uygunsuz konuşmaların tespit edilmesi sağlanıyor.

Reuters haber ajansında yer alan bir habere göre, Facebook'un güvenlik şefi Joe Sullivan, söz konusu sohbetlerin sadece program alarm verdiğinde okunduğunu söylüyor. Sullivan, sosyal paylaşım sitesinin suçsuz kullanıcıları mağdur etmek istemediğini de sözlerine ekliyor. Ancak bu durum bir başka konuyu da gündeme getiriyor: Facebook böylece resmi ağızdan sohbetleri okuduğuna da teyit etmiş oluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle