GeriTeknoloji Facebook'ta intihara teşvik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Facebook'ta intihara teşvik

Facebook'ta intihara teşvik
refid:13187034 ilişkili resim dosyası

Japon savaşçıları olan Samuray'ların onurlu intiharı "Seppuku"dan etkilenen bir intihar ağı kuruldu.

Sosyal ağlardan gına geldi diyorsanız, anti-sosyal sanal intihar ağı var! Ama panik yok, gerçekten ölmeyeceksiniz...

İntihar oldukça tehlikeli bir konu, dengesiz bir insan her şeyi bahane edebilir. Ama bu haberin gerçek intiharla uzaktan yakından ilgisi yok. Konu sosyal ağlar ve Facebook.

Kara mizah ile sanatçı yaratıcılığını birleştiren Seppukoo.com, kullanıcılara Facebook'taki sanal hesaplarını öldürmekte yardım ediyor. Bu siteye üye olan kullanıcıların Facebook hesapları, daha önceki haberimizde yer alan sanal bir mezarlığa dönüşüyor. İnsanlar taziye mesajları bırakıyorlar. Sanal kimliğini öldüren kullanıcı, sanal intihar gerçekleştirmiş oluyor.

Facebook'tan bıkan kullanıcılar için getirilen bu yeni hizmetin açıklamaları da ilginç "Arkadaşlarınızı etkileyin, kendinizi sosyal ağdan koparın", "Düşman eline düşmektense, onurlu ölümü yeğleyen samuraylar, kılıcı karınlarına sokarak dini, ritüel bir şekilde intihar ederdi. Bunun adı "Seppuku'dur."

Seppukoo'nun açıklaması "Seppuku bir samurayın savaşçı onurunu tazelerdi, seppukoo.com ise dijital bedenin özgürleştirilmesiyle ilgileniyor" şeklinde.

Düşman kim? Seppukoo.com'a göre günümüzde düşman insanların üzerinden dev gelirler elde eden şirket medyası. "Seppukoo, eğlenceli bir şekilde bu mekanizmayı kırarak insanları birbirinden kopartmaya ve bireysel intihar yerine sosyal bir tecrübe sunmayı amaçlar" diyen site Facebook'u bir tehlike olarak görüyor.

Kullanıcıların bu siteye kullanıcı bilgileriyle girmesi ve son bir mesaj yazması sanal intiharın site tarafından gerçekleştirilmesi için yeterli oluyor. Şüphelenen kullanıcılar için "Facebook gibi acımasız bir deve güvenip paylaştınız, bizim gibi bir grup sanatçıyla da umarız paylaşabilirsiniz. Götürüp satmayacağız" diyorlar.

Geride sanal bir mezar taşı ve son söz bırakan kullanıcıların çevresi de siteye girip seppukoo yaparsa, o kullanıcı skor tahtasında yükseliyor. Bu aynı zamanda bir oyun. Seppukoo yapan kullanıcılar, Facebook'suz yaşayamazlarsa kendi hesaplarına girdiklerinde diriliyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKTE 80 MUHTEŞEM FOTOĞRAF KARESİ


Yorumları Göster
Yorumları Gizle