GeriTeknoloji Facebook'a toplu dava şoku
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Facebook'a toplu dava şoku

Facebook'a toplu dava şoku
refid:26924835 ilişkili resim dosyası

Avusturyalı kullanıcı verileri koruma aktivistleri sosyal ağ Facebooka toplu dava açmak için gönüllüler arıyorlar. Aksiyonun öncülerinden Avusturyalı Max Schrems Facebooktaki veri koruma konusundaki güvenlik boşluklarını şikayet etmesiyle tanınıyor.

Schrems, Viyana Ticaret Mahkemesinde Facebooka karşı açtığı davaya diğer üyelerinde katılması çağrısında bulunarak her bir davacı artışıyla Facebook üzerindeki baskı daha da artacaktır dedi. Max Schrems, Facebookun her davacıya ayrı ayrı en az 500 Euro tazminat ödemesini istiyor.

Sosyal medyada kişisel bilgilerin korunması konusuna hassas aktivistlerden Schrems, Facedbookun kullanıcı bilgileri saklama koşulları, Avrupa Birliği yasalarına göre geçersizdir derken bir çok bilgi kullanımcıların haberleri olmadan toplanmaktadır dedi.

Abendzeitungun haberine göre, Facebookun Amerikan İstihbaratı NSA işbirliği ile kullandığı Prism programı da davanın içeriğinde yer alıyor. Facebook ve Amerikada merkezi olan diğer internet firmaları yasal olarak bazı koşullarda resmi makamlarla kullanıcı bilgilerini paylaşmak zorunda.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle