GeriTeknoloji Facebook video hırsızlığına karşı savaş açıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Facebook video hırsızlığına karşı savaş açıyor

Facebook video hırsızlığına karşı savaş açıyor

Facebook video içerik oluşturanlara için sunduğu araçlara düzenli olarak yenilerini ekliyor. Öte yandan, başkalarından video kopyalayıp kendisininmiş gibi sunan korsanlara karşı da savaş açmış durumda. Facebook, Source3 isimli girişimi satın alarak bu sorunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

IP takip sistemleri üzerine çalışan Source3, illegal içerik paylaşanları tespit ediyor. Popüler sosyal paylaşım sitesi, Source3’nin bu gücünden yararlanmayı planlıyor. 

Facebook, çalıntı videolara karşı mücadelesini 2015 Ağustos'unda kullanıma sunduğu Rights Manager isimli uygulamasıyla başlatmıştı. Söz konusu uygulama, medya içeriklerini izinsiz paylaşılan içeriklerle otomatik olarak eşleştiriyor. Bu sayede içeriklerin orijinal sahipleri de izinsiz olarak paylaşımda bulunanlardan içeriğin kaldırılmasını isteyebiliyor. Facebook geçtiğimiz nisan ayında içerik sahiplerine bir seçenek daha sunmuştu. Bu yöntemle izinsiz olarak paylaşılan içeriğe Facebook üzerinden erişim devam edebiliyor, ancak içeriğin gerçek sahipleri reklam gelirinden pay talebinde bulunabiliyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle