GeriTeknoloji Facebook kıskançlık yapıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Facebook kıskançlık yapıyor

Facebook kıskançlık yapıyor
refid:12269630 ilişkili resim dosyası

Bir araştırmaya göre, Facebook ikili ilişkilerde kıskançlığa neden oluyor. İşte o ilginç araştırma...

Facebook ve benzeri sosyal  paylaşım sitelerinin, ikili ilişkilerde kıskançlık ve olumsuz davranışlara neden  olduğu belirtildi.

Kanadalı akademisyenler tarafından yürütülen ve sonuçları ABD'de  “Siberpsikoloji ve Davranışlar” dergisinde ve internette yayımlanan  “İsteyebileceğinizden Daha Fazla Bilgi: Facebook Kıskançlık Canavarını mı  Uyandırdı?” başlıklı makalede, sosyal paylaşım sitelerinde birlikte oldukları  kişi hakkında “dedektiflik yapanların” sayısının artığı kaydedildi.

Kanada'da yaşayan 17-24 yaş arasında kadın ve erkeklerin katıldığı  araştırmaya göre, “genç aşıklar” eşlerini ya da birlikte oldukları kişileri  internet ortamında izleme eğilimi gösterirken, girilen siteler arasında ilk  sırada facebook yer alıyor. Araştırmada, facebook gibi sitelerde eşlerini takip etmenin sürekli hale  geldiği, alışkanlığa dönüştüğü, “takipçilik” için ayrılan zamanın giderek  arttığı ve giderek daha fazla kıskançlık yaratabilecek bilgi ve görsel malzemeye  ulaşıldığına işaret edildi.

Çalışmanın, internet kullanımının ikili ilişkiler üzerinde ne derece  etkili olduğuna vurgu yapması açısından önemli olduğu ifade edilen araştırmada,  konunun tüm boyutlarıyla incelenebilmesi için daha üst yaş gruplarına yönelik  benzer çalışmalara ihtiyaç olduğu da kaydedildi. Araştırmayı yürüten ekip, daha büyük yaş grupları için henüz çalışma  olmamakla birlikte, bu gruplarda internet-ikili ilişkiler arasındaki ilişkinin,  genç yaş grubundaki kadar etkili olmayacağı öngörüsünde bulunuyor.

Facebook benzeri sitelerin sosyal ilişkilerin alışılageldik doğasını  değiştirdiğine dikkati çeken 380 kişinin katıldığı çalışmada, sosyal paylaşım  sitelerinin eski dostları yeniden bir araya getirme gibi olumlu yönlerinin  yanında, ikili ilişkilere zarar verebilecek yönlerinin de bulunduğu savunuldu. Araştırmaya katılanların büyük bölümü, eşinin ya da partnerinin  kendisinin tanımadığı çok sayıda arkadaşının olduğunu görmekten, bunlar arasında  eski birlikteliklerin de olabileceği düşüncesinden tedirgin olduklarını  belirtirken, yaşadıkları açmazı şu şekilde tanımlıyorlar: “Sitede zaman  geçirildiği için kıskançlık düzeyinin artması, kıskançlık artığı için daha fazla  bilgiye ulaşmak amacıyla sitede daha fazla zaman geçirilmesi”.

Katılımcılar, internette sadece birlikte oldukları kişileri değil,  onların eski eş ya da arkadaşlarını da izlemekten kendilerini alamadıklarını dile  getiriyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle