GeriTeknoloji "Engelliler için engelsiz internet"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Engelliler için engelsiz internet"

Tüm İnternet Evleri Derneği (TİEV) Genel Başkanı Yusuf Andiç, engellilere yönelik bilişim hizmetlerinin iyileştirilmesinin, öncelikle bu alanda yer alan bütün kurum ve bireylerin önemli görevi olduğunu bildirdi.

Andiç, yaptığı açıklamada, Türkiye tarafından imzalanan “Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi” dikkate alındığında, konunun tüm devlet kurumlarını yakından ilgilendirdiğini belirtti.

Sözleşmede konuya ilişkin önemli maddelerin yer aldığını ve “fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel çevreye, sağlık ve eğitim hizmetlerine, bilgiye ve iletişime erişimin engellilerin tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerden tam yararlanmasını sağlamadaki öneminin kabul edileceği”nin ifade edildiğini dile getiren Andiç, şunları kaydetti: “Engellilere yönelik bilişim hizmetlerinin iyileştirilmesi, öncelikle bu alanda yer alan bütün kurum ve bireylerin en önemli görevidir. Türkiye'deki 36,5 milyon internet kullanıcısı içerisinde engelli nüfus önemli bir yere sahiptir. Bilgisayar teknolojileri ve internet, günümüz insanının, bilgi ve iletişim ihtiyaçlarına, daha kolay, daha hızlı ve daha ekonomik çözümler sunmaktadır. Bu imkanlardan, engelli kişilerin de yararlanabilmesi ve bilişimle engellerin kaldırılması için, verilen hizmetlerde bazı düzenlemeler yapılması, yeni bilişim teknolojileri geliştirilmesi ve yaygınlaşması gerekiyor.

Bu alanda gerek devlet kurumları gerekse bireysel anlamda birçok çaba vardır. Ancak henüz istenen seviyeye gelinemedi. Yerel yönetimlerle kamu kurumlarının hizmet ve binalarını engellilere uygun hale getirmesi için tanınan süre 2012 Temmuzda sona eriyor. Engellilere yönelik bilişim hizmetlerini de bunlardan ayrı tutmak mümkün değil. Bu tarihten sonra sivil toplum kuruluşları ve engelli vatandaşlarımız devlet aleyhine, belediyeler aleyhine tazminat davaları açabilecek. Mevcut duruma baktığımızda maalesef daha yapılması gereken çok şey var.”

Andiç, TİEV olarak kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde “engelliler için engelsiz internet” sloganıyla çalışmalar yürüttüklerini belirtti.
TİEV İnternet Komisyonu Başkanı Öğr. Gör. Mustafa Özhan Kalaç tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde 25-27 Mayıs arasında Celal Bayar Üniversitesi ev sahipliğinde “Engelsiz Bilişim 2011” zirvesi gerçekleştirileceğini belirten Andiç, açıklamasını şöyle tamamladı: “Bu etkinlikle birçok kurum ve bireyin bir araya getirilmesi, tecrübe paylaşımının sağlanması ve bundan sonrası için ortak bir yol haritasının belirlenmesi amaçlanıyor. Zirve, Manisa Valiliği, Celal Bayar Üniversitesi, Manisa Belediyesi, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Dünya Engelliler Vakfı, İnternet Teknolojileri Derneği, Tüm İnternet Evleri Derneği ve Manisa Bilişim işbirliğiyle gerçekleştirilecek. TİEV olarak bu alanda sosyal sorumluluk anlayışımızla çalışacak ve bilişimde engelleri kaldıracağız.”
(SEÇ-MRT-KUM)
10:39 24/05/11
"

Yorumları Göster
Yorumları Gizle