GeriTeknoloji DJI'dan Hollywood film sektörüne özel drone
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DJI'dan Hollywood film sektörüne özel drone

DJI'dan Hollywood film sektörüne özel drone

Drone olarak adlandırılan hava araçları video çekimiyle uğraşanların giderek daha fazla şekilde tercih ettiği araçlar. Bu işin en iyilerinden olan DJI bu sefer Hollywood'un ihtiyaçları için bir araç geliştirdi.

DJI, bugüne kadar piyasaya sürdüğü görüntü kaydı amaçlı insansız hava araçlarının en güçlüsü olarak tanımlanabilecek Matrice 600 (M600) isimli modeli görücüye çıkardı. Ağır kamera donanımını kaldırabilecek biçimde tasarlanan DJI M600, mekanik bir çerçeve barındırıyor. Altı pervaneli sistem, maksimum 6 kilogram ağırlık kaldırabiliyor. DJI'ın kendi üretimi olan Zenmuse Z15 kamera serisini de destekleyen M600, yanında başka bir aksesuarla daha getiriyor. Ronin-MX çerçeve, havada yeni kamera kurulumuyla birlikte çalışabiliyor.

A3 adını taşıyan yeni bir uçuş kontrol sistemiyle birlikte çalışan M600, Lightbridge 2 video iletim teknolojisi sayesinde 5 kilometre mesafeye kadar 1080p çözünürlüklü video görüntü aktarımı yapabiliyor. A3 uçuş kontrol sistemi ise sinüs dalgalarıyla çalışan elektronik hız kumandalarıyla havada doğru hareketlerin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Öz uyumlu ışık sistemi ise parametreleri yük durumuna göre otomatik olarak ayarlayabiliyor.

A3 sistemi, dilendiği takdirde A3 Pro'ya yükseltilebiliyor. Üç GPS sisteminden veri alan A3 Pro, bu verileri üç eylemsiz ölçüm biriminden aldığı verilerle destekliyor. A3 Pro'yu geliştirmek isteyenler ise DJI Real-Time Kinematic teknolojisine geçiş yapabiliyor. Bu sistem uçuş rotaların kaydını santim santim alabiliyor. Dolayısıyla farklı çekimlerde aynı kareyi yakalamak mümkün hâle geliyor.

Altı pilden oluşan bir batarya sistemi barındıran DJI M600, pillerinden biri bozulsa bile uçmaya devam edebiliyor. DJI Zenmuse Z5 kamerayla 36 dakika boyunca havada kalabilen insansız hava aracı, RED EPIC ve türevi kameralarla 16 dakikaya kadar havadan görüntü kaydı gerçekleştirebiliyor.

DJI M600'ü mobil uygulamayla yönetin

M600, "DJI GO" adını taşıyan mobil uygulamayla birlikte çalışıyor. Bu uygulama sayesinde insansız hava aracı tarafından canlı olarak kaydedilen görüntüler izlenebiliyor. Pil ve tekrarlama durumu ile iletim gücü gibi bildileri kontrol imkanı sağlayan uygulama ile kamera aralığı ve deklanşör hızı gibi ayarlar gerçekleştirilebiliyor. Zenmuse X serisi kameralar tarafından kaydedilen fotoğraf ve videoları görüntüleme imkanı sunan DJI GO, Zenmuse X5 ve Z5R modellerinde uzaktan odaklama yapabiliyor.

DJI Matrice 600 ve Ronin-MX bugün itibarıyla ön siparişe çıktı. Matrice 600'ün yurt dışı satış fiyatı 4 bin 500 dolar, Ronin-MX'in satış fiyatı ise 1599 dolar olarak belirlendi.Teknoblog tarafından hazırlanmıştır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle