GeriTeknoloji “Dijital Çağda Eğitim Sempozyumu” sona erdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Dijital Çağda Eğitim Sempozyumu” sona erdi

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, “Öğrenciler dijital çağın eğitim ortamlarına yönlendirilmeli, teknolojiyi sorumlu bir şekilde kullanarak yetkin dijital yurttaşlar olmaları konusunda rehberlik edilmelidir” dedi.

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneğince düzenlenen ve üç gün süren “Dijital Çağda Eğitimde Fırsatlar ve Sorumluluklarımız” konulu 11. Geleneksel Sempozyumu sona erdi. Sempozyumun kapanışında konuşan MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, bakanlığın teşkilat kanununda yapılan değişikliğe ilişkin bilgi aktardı.

Bu yeniden değişim dönüşüm çalışmalarıyla kariyer uzmanlığı sistemi getirildiğini belirten Küçük, bakanlıkta yabancı dil bilmeyen, teknolojiyi kullanamayan ve lisans üstü eğitim yapamayan kişilerin görev alamayacağını kaydetti.

Özel öğretim kurumlarıyla ilgili yönetmelik taslağı çalışmalarının yürütüldüğünü belirten Küçük, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda yer alan bazı kısımların yönetmelikten çıkarıldığını söyledi.

Küçük, taslak yönetmelikte yer almayan azınlık okulları ile ilgili hükmün, kanunda yer aldığını bildirdi.

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Mahmut Tüncel de eğitim biçimlerinin değiştiğini ifade ederek, bu konuda Türkiye'nin biraz geri kaldığını, çağın dönüşümünün daha hızlı anlaşılması gerektiği üzerinde durdu.

Tüncel, FATİH Projesi'nin 6 Şubat'ta pilot uygulamasının başlayacağını anımsattı.

“Hizmeti özelden alıyor diye suçlu kabul edilemez”

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Gülan ise konuşmasında, FATİH Projesi'nde dağıtılacak tablet bilgisayarların özel okullarda okuyan öğrencilere de verilmesi gerektiğini ifade etti.

Gülan, “Bu aileler, çocuklar hizmeti özelden alıyor diye suçlu kabul edilemezler. Pilot uygulamada olmasa da sırası gelince bu çocuklara tablet bilgisayar verilmeli. Bu çocuklar vatan haini değil, bölücü değil, Fransız vatandaşı da değil” dedi.

Konuşmasında RTÜK'e kırgın olduklarını da ifade eden Gülan, “Pis Yedili isimli bir dizide özel okul gençliği ile resmi okul gençliği birbirine düşman ediliyor. Espiri de olsa herkes bunu algılayamaz, zaten herkes sığınacak bir taraf arıyor, çete kurmaya çalışıyor. Siz yapımcılarla konuşun diye bize cevap yazmışlar” diye konuştu.

Eğitimcilerle velilerin teknolojik değişimlere açık olması, dijital teknolojiyi benimsemesi gerektiğine işaret eden Gülan, “Öğrenciler dijital çağın eğitim ortamlarına yönlendirilmeli, teknolojiyi sorumlu bir şekilde kullanarak yetkin dijital yurttaşlar olmaları konusunda rehberlik edilmelidir” diye konuştu.

Gülan, bilgi çağında teknolojinin öğretilmesi ve eğitimde daha çok kullanılması gerektiğine işaret etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle