GeriTeknoloji Curiosity Mars'taki kaya parçalarını inceleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Curiosity Mars'taki kaya parçalarını inceleyecek

Curiosity Mars'taki kaya parçalarını inceleyecek
refid:21513898 ilişkili resim dosyası

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay aracı Curiosity ile Mars yüzeyindeki piramite benzeyen bir kaya parçasını araştıracak.

New Scientist dergisinde yayımlanan habere göre, kızıl gezegendeki yolculuğunda Aeolis Mons üssüne ulaşan Curiosity, jeoloji biliminde kullanılan cihazlarını kullanarak ilk fiziksel temasını 25 santimetre uzunluğunda kaya parçasını inceleyerek yapacak.

Yetkililer, incelenecek kaya parçasına NASA'nın geçen ay hayatını kaybeden Mars ekibinin baş mühendisi Jake Matijevic'in adını verdiklerini açıkladı.
Dün kaya parçasının 2,5 metre uzağında bulunan Curiosity'nin, kayaya daha da yakınlaşıp Alpha Partikülü X-Işını Spektrometresi (APXS) cihazı ile incelemeye başlayacağı belirtildi.

Uzay aracının koluna monte edilen APXS cihazı, kayanın yüzeyine oturtulunca ve radyoaktif küriyum kullanarak kayaya alfa partikülleri ile X ışınları yollayacak. APXS, böylece kayadaki her bir elementin yaydığı kendine özgü X ışınlarını saptayacak.

Araştırma ekibi, Curiosity'deki ChemCam adlı cihazını kullanarak kaya parçasına lazer göndermeyi ve ortaya çıkacak buharlaşma spektrumlarını ölçerek kayayı uzak bir noktadan incelemeyi planlıyor.

Ekip, kayaya daha da yakınlaşarak daha yüksek çözünürlükte görüntü elde etmeyi amaçlıyor.

ChemCam cihazı, belirli bir uzaklıktan kayanın ana maddesini belirlerken, APXS cihazı da, ana maddenin oranını ölçecek.

Proje uzmanlarından John Grotzinger, düzenlediği basın toplantısında "gözümüzle göremeyeceğimiz nesnelerin yapısıyla ilgili bilgi elde etmek istediklerini" söyledi.
"Jake Matijevic"in farklı göktaşları etkisiyle Gale kraterine düşmüş bir bazalt parçası olabileceğini düşündüklerini belirten Grotzinger, kaya parçasının daha önce Mars'a gönderilen Viking ve Pathfinder'ın bulduğu parçalara benzediğini ve ilk ölçümlerde herhangi bir sürprizle karşılaşacaklarını sanmadığını sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle