GeriTeknoloji Çinliler Youtube sorununu çözdü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çinliler Youtube sorununu çözdü

Çinliler Youtube sorununu çözdü
refid:9722090 ilişkili resim dosyası

Dünya’da 6 ülkede yasaklı olan Youtube’a, Çinliler çözüm yolu buldu. İşte Çin malı YouTube.

Youtube, Türkiye’de Atatürk’e hakaret içeren videolar yüzünden Hazirandan bu yana kapalı. Gündemden hiç düşmeyen Youtube için birçok çözüm yolu önerildi. Bakan’lık, Youtube’un en başta Türkiye’de bir temsilcilik açması gerektiğini ve kapamaya sebep olan videoların Amerika’daki sunuculardan silinmesi gerektiğini açıkladı.

 Bunun dışında çok daha farklı çözümlerde ortaya atıldı. Örneğin Youtube’un gene bir temsilcilik açması ve Türkiye’de youtube.com.tr adıyla yayına devam etmesi ve arama sonuçlarının sadece Türkiye’ye özel olması önerildi. Böylece söz konusu videoların Türkiye’deki gösteriminin engellenmesi sağlanmış olacaktı. Fakat tüm tartışmalara rağmen hala açılmayan Youtube için Çinliler gayet basit bir çözüm üretti.

Tıpkı bizdeki gibi Çin’de de Google ve Youtube yasağı gündeme oturdu ve birçok tartışma yarattı ve sonunda her iki site de erişime kapatıldı. Ama Çinliler sorunun çözümü konusunda çok basit fakat bir o kadarda etkili bir yol buldu. Gene Youtube’a benzeyen fakat yerel olan video siteleri açtılar. Örneğin, 2006 yılının Aralık ayında yayın hayatına başlayan Youku.com, Nielsen/Netratings verilerine göre 1 yıl içinde gün başına 100 milyondan fazla video gösterimini başararak rekor kırdı. Bu ve benzeri siteler yerel siteler sayesinde hem otokontrol sistemi oluştu, hem de Youtube ihtiyaç azaldı.
Türkiye’de ise tartışmalar hala “Youtube açılsın mı, açılmasın mı?” ekseninde dönüyor. Elbette her türlü sansüre karşıyız. Ama Çinliler gibi çözümü de kendi içimizde aramamız, sorunu çok daha çabuk ortadan kaldıracağı kesin.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRAN 15 İNTERNET HİZMETİ

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle