GeriTeknoloji Çernobil’de enerji üretimi güneş panelleriyle sağlanacak!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çernobil’de enerji üretimi güneş panelleriyle sağlanacak!

Çernobil’de enerji üretimi güneş panelleriyle sağlanacak!

1986 yılında gerçekleşen patlamayla 31 yıldır enerji üretilmeyen Çernobil’de, Ukrayna hükümeti yeniden enerji üretmeyi hedeflediklerini açıkladı. Ukrayna hükümeti, Çernobil’de enerji üretimini güneş panelleriyle sağlamayı düşünüyor.

Dünya tarihinin en büyük facialarından birisi olarak kabul edilen Çernobil, nükleer reaktör kazası ile bir anda ölü hale gelmişti. 1986 yılında gerçekleşen kazadan tam 31 yıl sonra Ukrayna hükümeti, kullanılmaz halde olan bölgede yeniden enerji üretmek için harekete geçti. Bu fikir ilk olarak 2016 yılında duyurulmuştu ancak fikir önümüzdeki ay faaliyete geçebilir.

Çernobil’de enerji üretimi güneş panelleriyle sağlanacak

Rodina ve Enerparc AG şirketleriyle anlaşma sonucu, bölgeye 100 milyon euroluk yatırım yapan Ukrayna hükümeti, dünyanın en büyük enerji santralini kurmak istiyor. Rodina ve Enerparc AG şirketleri dışında, konuyla alakalı 60 şirketin de Ukrayna hükümeti ile iletişime geçtiği biliniyor. 1 MW gücünde olacak olan güneş panellerinin kurulumuna önümüzdeki yıl başlanacak. Proje tamamlandığında ise bölge, tam 1GW gücünde enerji üreten bir platform haline gelecek.

Çernobil’de enerji üretimi güneş panelleriyle sağlanacak

Ancak kullanılacak olan reaktörlerin bölgeye 100 metre uzaklıkta olması güvenlik endişelerini de arttırıyor. Hükümet ise güvenlik konusunda, tehlikeli bölgenin artık eskisine göre daha düşük bir bölgeyi kapladığını ve bu durumun artık endüstriyel gelişmelere olanak tanıdığını belirtiyor. Ayrıca Ukrayna hükümeti, güneş panellerinin kurulumunda dağılacak olan radyasyona karşı güvenliğin en iyi şekilde sağlanacağı sözünü verdi.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle