GeriTeknoloji Cebinizi hızlandırın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cebinizi hızlandırın

Cebinizi hızlandırın
refid:21127844 ilişkili resim dosyası

Android'li cebinizde bu uygulamaların dediklerine kanmayın, bizim dediğimizi dinleyin.

Android, bakım ve temizlik açısından Windows gibi bir işletim sistemi değil; dolayısıyla onu Windows gibi kapsamlı bir biçimde temizlemeniz gerekmiyor. Dolayısıyla Google Play'de yer alan "Android Defrag Pro" gibi depolama biriminizi birleştirdiğini iddia eden uygulamalar işinize yaramayacaktır. SSD diskler birleştirilmeye ihtiyaç duymazlar ve verileri kendileri gerektiği gibi sıralarlar. Onları birleştirmek ise zaten kısıtlı olan okuma/yazma döngüsünü boş yere kullanmak anlamına gelecektir. Aynı şekilde "Task Killer" adında, tüm uygulamalarınızı kapatarak cebinizi hızlandırdığını iddia eden uygulamalar da, sizi hızlandırmaktan çok yavaşlatabilir. Bunun nedeni telefonunuzun kapattığınız uygulamaları tekrar açmaya çalışarak kaynak tüketmesidir. Ancak yine de cihazınızın daha hızlı çalışmasını sağlayacak bazı değişiklikler yapabilir, size önereceğimiz uygulamalardan faydalanabiliriz.

Giriş ekranlarınızı optimize edin: Giriş ekranlarınızdaki widget'lar ve canlı duvar kağıtları, cebinizi bir miktar yavaşlatabilir (özellikle biraz eski bir telefona sahipseniz). Canlı giriş ekranları, ekranlar arasındaki geçişi yavaşlatabildiği gibi pil ömrünüzü de etkileyebilir.

Sorunlu uygulamaları kapatın: Android, görevleri iyi bir biçimde yönetebildiğinden "Task Killer" türü uygulamaları önermiyoruz. Ancak bazen uygulamalar işleri karıştırabiliyor ve tüm işlemci gücünüzü kullanmaya başlayabiliyor. Böyle uygulamaları Görev Yöneticisi yoluyla keşfedebilirsiniz. Watchdog Task Manager gibi bir uygulama, sorunlu uygulamaları bulmanızda size yardımcı olacaktır. Bir uygulamanın görevini sonlandırmanıza rağmen işlemcinizi ısrarla tam olarak kullanıyorsa, onu kaldırmalısınız.

Farklı bir web tarayıcısı yükleyin: Gingerbread gibi üreticiniz nedeniyle Android'in eski sürümlerinde takılıp kaldıysanız, yeni bir web tarayıcısı yükleyerek hız artışı kazanmanız mümkün olabilir. Android'in dahili web tarayıcısı, sadece işletim sistemiyle beraber güncelleniyor - dolayısıyla Gingerbread'in web tarayıcısı uzun süredir güncellenmemiş durumda. Firefox'un son sürümü, Gingerbread'de oldukça hızlı çalışıyor. Android 4.0 kullanıyorsanız, Google Chrome'u deneyebilirsiniz. Yavaş cihazlarda web sayfalarını sunucuda işleyerek size gönderen Opera Mini, size performans artışı sunabilir.

Root'lu bir cihazınız varsa

Cihazınızı overclock'layın:
Masaüstü ve laptop'larda olduğu gibi, Android cebinizi veya tabletinizin işlemcisini overclock ederek hız kazanabilirsiniz. Bu konuda en iyi uygulamalardan bir tanesi, SetCPU. Ancak overclock işlemninin tehlikeli olabileceğini, cihazınızın daha çok ısınabileceğini ve bozulabileceğini unutmayın.

Özel ROM yükleyin, Android'in daha yeni bir sürümünü kullanın: Android'in son sürümleri, önceki sürümlerine göre daha hızlı çalışabiliyor. Örneğin Android 4.1 "Jelly Bean", önceki sürümlere göre daha hızlı tepki veriyor. Telefonunuz, Android'in son sürümüne resmi olarak yükseltilmemiş olsa bile, genellikle bunu bir custom ROM yoluyla yapabilirsiniz. Custom ROM, geliştirici topluluğu tarafından sizin telefonunuza özel geliştirilen, çeşitli özellikleri üzerinde değişiklik yapılmış bir ROM'dur. En popüler custom ROM'lar arasında bulunan CyanegonMod, stok Android'in sadeliğini önünüze getiriyor ve çok sayıda cihazı destekliyor.

Otomatik başlayan uygulamaları yönetin: Root'lu bir Android'iniz varsa, Autostarts (ücretli) gibi bir uygulama ile hangi uygulamaların cihazınızın açılışında otomatik olarak başlayacağını yönetebilirsiniz. Bu sayede telefonunuzun açılışını hızlandırmanız mümkün olabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle