GeriTeknoloji Çağımızın hastalığı şarj bağımlılığı! Peki bu hastalıktan nasıl kurtulabilirsiniz?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çağımızın hastalığı şarj bağımlılığı! Peki bu hastalıktan nasıl kurtulabilirsiniz?

Çağımızın hastalığı şarj bağımlılığı! Peki bu hastalıktan nasıl kurtulabilirsiniz?

Akıllı telefonların ve tabletlerin kullanımının artması ve insan hayatında vazgeçilmez bir hal almasıyla beraber yeni türde hastalıklar ortaya çıkıyor. Bunların en başında ise şarj bağımlılığı geliyor. Peki bu hastalıktan nasıl kurtulabilirsiniz?

Eski zamanlarda bağımlılık derken insanların aklına kötü alışkanlıklar ya da kafein bağımlılığı gelirken teknolojinin gelişmesi ve insan hayatının vazgeçilmez bir parçası olmasıyla birlikte bağımlılığın da türleri değişiyor. Gözü sürekli şarjda olan, her zaman priz yakınlarında oturmaya dikkat edenler veya yanında sürekli yedek batarya ile dolaşan kişiler şarj bağımlısıdır diyen Nöroloji Uzmanı Mehmet Yavuz görüşlerini aktarıyor.

Şarj bağımlılığı ya da Plagomani, insanların, odalarındaki prize göre yataklarını ayarlamaları, uzun yolculuklar sırasında cihazlarını şarj edecek yer aramaları, kafe veya restoranlarda prize yakın yerlerde oturmak istemeleri ve yanlarında taşınabilir şarj aletleriyle dolaşmaları,bu durumu temsil eden stres yoğunluğu.

Şarj bağımlılığı olan insanlarda depresyona girme olasılığı diğer insanlara göre daha fazla. Çünkü aklı sürekli telefonunun şarjında olan ve o telefonu kullanmak için can atan insanlar otomatikman yalnızlığa sürüklenebilir. Ayrıca şarja bağımlı kalmak insanda takıntılara yol açar ve bu durum ilerleyen süreçlerde obsesifkompulsif bozukluğa neden olabilir.

Şarj bağımlılığının bir başka olumsuz etkisi ise bu tarz insanlar kendilerini hayatın normal akışına verememesi. Yani okul, iş ya da sosyal hayatlarında akıllarında hep telefonlarının veya tabletlerinin şarj durumu olduğu için kendilerini o anda ilgilendikleri şeye odaklayamıyorlar. Bu durumda beraberinde mutsuzluğu ve başarısızlığı getiriyor.

Öte yandan şarj aletlerine ve cihazlarının şarj durumlarına göre yaşayan insanlarda melatonin salgılanması da azalabilir. Sürekli olarak aklı telefonunda olan insanlarda otomatik olarak bu hormonun salgılanması, vücut kendini uyku ve dinlenme pozisyonuna sokamadığı için gecikebilir. Uyumadan hemen önce telefonla veya telefonun şarj aletiyle ilgilenen kişilerin beyni sürekli uyarılır. Kişinin, beyni ve bedeni telefona o kadar çokkonsantre olur ki vücut rahatlayamaz ve uyku pozisyonuna geçemez. Kişi, uykusuna ayıracağı zamanı telefonuyla ilgilenmeye ayırdığı için uykusunu alamaz. Tabi bu durum gün içinde kişiye sıkıntılar yaratabilir.

Bu özellikler varsa şarj bağımlısısınız:

Seyahat yapacağınız otobüste veya oturacağınız kafede ilk baktığınız şey priz ise
Yanınızda sürekli yedek batarya ya da taşınabilir şarj aleti taşıyorsanız
Şarj etmek için arkadaşınızla yarışıyorsanız
Şarj seviyesine göre moraliniz değişiyorsa
Uyandığınızda ilk olarak telefonunuzun şarjına bakıyorsanız
Gün içinde sürekli olarak telefonunuzun şarj durumunu kontrol ediyorsanız

ŞARJ BAĞIMLILIĞINDAN NASIL KURTULUNUR?

İlk olarak sürekli şarjınızı kontrol etmemeye gayret edin. Ayrıca yanınızda taşınabilir şarj veya şarj aleti taşımayın. Başlarda zor gelebilir fakat ilerleyen günlerde rahat ettiğinizi siz de hissedeceksiniz. Her anınızda telefon yanınızda olmasın. Yemek yerken, yatakta uyumaya çalışırken telefonla veya tabletle ilgilenmek şarjınızı azaltacağı için aklınız sürekli telefonunuzda olacaktır. gazete, Kitap gibi okuma alışkanlıklarınızı akıllı cihazlarınızdan gidermeyin. Böylelikle hem şarjınız azalmayacak hem de okumanın ve sayfa karıştırmanın keyfine varacaksınız. Aklınıza telefonunuz geldiği zamanlar kendinizi frenlemeye çalışın. Bildirimleri ve mobil veriyi kapatın. Bu sayede hem telefonunuzun şarj süresi uzayacak hem de aklınız telefona gitmemiş olacaktır. İş yerinde, toplantıda veya arkadaşlarınızla bir kafede otururken akıllı cihazınızı saklayın. Kendinizi içinde bulunduğunuz ortama bırakın ve yaptığınız işe veya etkinliğe kendinizi verin.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle