GeriTeknoloji Bu dava Apple'ın başını çok ağrıtır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu dava Apple'ın başını çok ağrıtır

Bu dava Apple'ın başını çok ağrıtır
refid:20952578 ilişkili resim dosyası

Çinli bir firma, elindeki bu patent ile Apple'ın ünlü Siri'sinin başını oldukça ağrıtabilir.

Şanghay, Çin'de bulunan Zhizhen Network Technology, Apple'a Siri'nin patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Siri, bilindiği gibi Apple'ın iPhone 4S'de kullandığı bir ses tanıma ve kişisel yardımcı teknolojisi.

Zhizhen Network Technology'ye göre Apple, Siri ile şirkete ait "Xiaoi Bot" adı verilen sistemin patentini çiğniyor. chip.com.tr'nin haberine göre bahsi geçen patent, "bir tür sohbet bot sistemi"ni tanımlıyor. Xiaoi Bot ve Siri arasında yapılan bir karşılaştırma, iki işlevin görünüm olarak birbirine oldukça benzediğini gösteriyor (örneğin mikrofon simgeleri neredeyse aynı).

Patent başvurusunu 13 Ağustos 2004'de yapan Zhizhen, onu kullanma hakkını 15 Şubat 2006'da kazanmış. Zhizhen, Apple'a Mayıs 2012'de başvurarak sorunu mahkemeye götürmeden çözmek istediğini söylüyor. Ancak şirkete göre Apple, Zhizhen'e cevap vermemiş ve Zhizhen, 21 Haziran 2012'de Apple'ı Şanghay'daki mahkemede dava etmiş.

Davada uğranılan zararlar için herhangi bir miktar belirtilmiyor. Ancak bir Zhizhen yetkilisine göre bu rakam, 60 milyon doları aşabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle