GeriTeknoloji Bu da şifre devrimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu da şifre devrimi

Bu da şifre devrimi
refid:17684850 ilişkili resim dosyası

Hem daha güvenli, hem de daha basit şifreler geliyor. Nasıl mı? Cevap haberimizde gizli...

Karşımıza genellikle bir internet sitesine üye ya da kayıt olurken çıkan ve çoğu zaman sıkılarak girdiğimiz CAPTCHA'lar artık şifrelerimizin güvenliğini de arttırabilir. Max-Planck Enstitüsü'nden araştırmacılar yeni buldukları şifre oluşturma yöntemiyle p-CAPTCHA'yla hem güvenilir hem de hatırlanması çok kolay şifreler oluşturmak mümkün.

Küçük bir Java uygulaması kullanarak öncelikle şifrenizi ikiye bölüyorsunuz, kolay ve zor kısım. Kolay kısım tahmin edebileceğiniz gibi sizin hatırlamanız gereken bölüm ve kolay kısmı girdikten sonra bilgisayar sizin için bir CAPTCHA oluşturuyor. Daha sonra da p-CAPTCHA bileşimi(şifrenin bütünü) şifrenin kolay kısmı kullanılarak şifreleniyor. Sizin yapmanız gereken ise yalnızca şifrenin kolay kısmını girmek ve bilgisayarın size oluşturduğu CAPTCHA'yı okuyarak şifre olarak istediğiniz üyelik hesabına girmek.

Şifrenin kolay kısmını istediğiniz güvenlik seviyesine göre de kendiniz zorlaştırabilirsiniz. Uzmanlar, bir hacker bir şekilde Java uygulamasına ulaşsa bile CAPTCHA'nın bir insan tarafından okunması gerektiği için şifrenin ele geçirilmesinin çok zor olacağını söylüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle