GeriTeknoloji Bluetooth 4'ü kullanan ilk telefon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bluetooth 4'ü kullanan ilk telefon

Bluetooth 4'ü kullanan ilk telefon
refid:19060584 ilişkili resim dosyası

iPhone 4S'te Bluetooth 4.0 da var... Peki ama nedir bu Bluetooth 4.0, ne işe yarayacak?

iPhone 4S, Bluetooth 4.0'ı destekleyen ilk telefon olacak. Ancak birçok kullanıcı Bluetooth 2 ile mutlu görünüyor, Bluetooth 3 ile nadiren kullanılıyor. Peki Bluetooth 4.0'ın farkı ne?

Bluetooth, ilk olarak 1994 yılında Ericsson tarafından ortaya çıkarıldı. 1.1 sürümü IEEE tarafından resmi standart olarak tanımlanırken, 1.2 sürümü cihaz bulmayı ve eşleştirmeyi destekler hale geldi. Bu sürümler 721kb/sn'ye kadar aktarım hızlarını destekliyordu.

2004'de yayınlanan Bluetooth 2.0 ise aktarım hızını Enhanced Data Rate (EDR) ile 2.1mb/sn'ye yükseltti. 2.1 sürümü cihazları eşleştirmek için daha kolay yöntemler de sunuyordu. Bluetooth 3.0 ise Wi-Fi gibi diğer kablosuz sistemlerin veri aktarımında kullanılmasını sağlıyordu. Bluetooth 3.0, bazı telefonlarda kullanılsa da sorunlu olarak görülüyordu.

Haziran 2010'da yayınlanan Bluetooth 4.0 ise Bluetooth dalgalarının mesafesini uzatırken "Bluetooth Low Energy" adında bir düşük güç tüketim teknolojisiyle beraber geliyor. "Bluetooth Low Energy", uzun süreler boyunca düşük bir güç tüketimiyle veri aktarımı yapmaya izin veriyor.

EN İYİ VE ÜCRETSİZ 20 iPHONE OYUNU


Yorumları Göster
Yorumları Gizle