GeriTeknoloji Bilgisayarları çökerten tarayıcı hatasına dikkat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilgisayarları çökerten tarayıcı hatasına dikkat

Bilgisayarları çökerten tarayıcı hatasına dikkat

Microsoft Windows 7 ve Windows 8'i etkileyen yeni bir hata keşfedildi. Internet Explorer ve Firefox ile uygulanabilen bu kod bilgisayarınızı kullanılamaz hale getiriyor!

İnsanlık henüz WannaCry virüsünün etkilerinden kurtulmaya çalışırken şimdi de bir başka güvenlik problemi açığa çıktı. Internet Explorer ya da Firefox üzerinde çalıştırılan özel bir kod sayesinde Windows 7 veya Windows 8 işletim sisteminiz kullanılamaz hale getirilebiliyor.

Ars Technica'nın ortaya çıkardığı habere göre Rus güvenlik uzmanları, bahsi geçen kod yardımıyla NTFS diskinizi sistem kaynaklarının tamamını kullanmaya zorlayabiliyor ve bu da bilgisayarın gerçek anlamda kullanılamayacak kadar yavaşlaması ve ardından çökmesi anlamına geliyor.

Bunun için tek yapmaları gereken kullanıcılara içerisinde özel kod barındıran bir görseli açtırmak. İnternet sitesini açtığınız anda kod devreye giriyor ve bilgisayarınız kullanılamaz hale geliyor. Her ne kadar kişisel dosyalarınıza erişmek ya da bilgilerinizi çalmak gibi amaçlarla kullanılamasa da oldukça sinir bozucu bir hata olduğu kesin.

Bilgisayarları çökerten tarayıcı hatasına dikkat

Bu koddan etkilenen tarayıcılar yalnızca Internet Explorer ve Mozilla Firefox. Yani herhangi bir işletim sistemi üzerinde Google Chrome kullanıyorsanız, güvendesiniz demektir. Aynı şekilde windows 10 kullanıcıları da hangi tarayıcıyı tercih ederlerse etsin, bu hatanın sonuçlarına katlanmak zorunda değil.

Microsoft kanadından konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi ama gerçek anlamda sinir bozucu sonuçlara yol açan bu hatanın yakın zamanda yama yoluyla giderileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. shiftdelete'in haberine göre Microsoft'un desteğini çektiği Windows Vista'nın da etkilendiğini düşünecek olursak, artık yavaş yavaş işletim sisteminizi güncelleme vaktinin geldiğini hatırlatmamız gerek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle