GeriTeknoloji Bilgisayar korsanlarının büyük vurgunu önlendi: 6 gözaltı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilgisayar korsanlarının büyük vurgunu önlendi: 6 gözaltı

Bilgisayar korsanlarının büyük vurgunu önlendi: 6 gözaltı
refid:14569540 ilişkili resim dosyası

Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ni üs olarak kullanan ve internetteki sosyal paylaşım sitelerden kurbanların bilgilerini derleyip bankalara ait internet sitelerinin görünümü ile adres uzantısını kullanıp e-mail attıktan sonra bilgilerini ele geçirerek hesaplarını boşaltan 6 kişilik şebeke çökertildi. Bu tip dolandırıcıların oyununa gelmemek için e-mail'lerden gelen ve sizden banka bilgilerinizi talep eden hiçbir mail'i açmamanız ve içerisindeki bağlantı adresine tıklamamanız gerekiyor.

Şüphelilerin ellerinde 10 binin üzerinde kişinin banka bilgileri olduğu belirlenirken hesaplardan ne kadar para çektikleri araştırılıyor.

Alınan ihbarları değerlendiren Gebze Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube ekipleri, bankalar ve hesap sahipleriyle görüştükten sonra operasyon başlattı. Çete üyelerini takibe alan ve ATM'lerden para çekmelere kadar izleme yapan ekipler bu kişilerin daha çok internetteki sosyal paylaşım sitesi, porno siteleri ile alışveriş sitelerinden bilgileri derledikten sonra onlarla yine internet üzerinden temas kurup e-mail göndererek tüm bilgilerini hesap numaralarını ele geçirdiklerini belirledi.

Polis gerekli tesbitleri yaptıktan sonra şebeke elebaşı olduğu öne sürülen 35 yaşındaki Murat Ö., kardeşi 25 yaşındaki Nihat Ö., şebekenin hackeri 32 yaşındaki Eyüp İ., 30 yaşındaki Özgür K., 36 yaşındaki Ali K. ve 40 yaşındaki Yakup T.'yi gözaltına aldı. Şüphelilerle birlikte bu çalışmalarda kullanılan bilgisayarlara el konuldu. Yapılan ilk incelemede şebekenin elinde yaklaşık 10 bin kişinin kişisel ve banka bilgileri ile şifrelerinin bulunduğu anlaşıldı.

Şebeke üyelerinin kurbanlarının banka ise temasını kesmek için kişisel bilgilerini ele geçirdikten sonra cep telefonları ile ilgili iletişim merkezlerine başvurarak yeni hat çıkardıklarını bildirdikleri, böylece bankacılık işlemlerinde cep telefonlarına gelen şifreleri ele geçirdikleri anlaşıldı.

Yapılan tesbitlerde şu ana kadar olayla ilgili 27 resmi şikayetçi bulunduğu, ancak boşaltılan hesap sayısının çok daha fazla olduğu belirtildi. Yetkililer, şebeke üyelerinin erken ortaya çıkarıldığını, böylece çok daha büyük vurgunun önlendiğini söyledi.

Gözaltındaki şebeke elebaşı Murat Ö. ile hacker Eyüp İ.'nin daha önceden aynı suçtan sabıkalı olduğu belirlendi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle