GeriTeknoloji Apple Watch Series 4 özellikleri ve Türkiye fiyatı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Apple Watch Series 4 özellikleri ve Türkiye fiyatı

Apple Watch Series 4 özellikleri ve Türkiye fiyatı

Apple Watch Series 4 geçtiğimiz günlerde Apple'ın etkinliğinde duyuruldu. Peki yeni saatin Apple Watch Series 3'e göre ne farkı var? Öne çıkan özellikleri neler? İşte karşınızda yeni Apple Watch ve Türkiye fiyatı...

Apple Watch Series 4 resmen duyuruldu. Ancak kafalar karışık: Apple Watch Series 4'ün bir önceki modelden farkının ne olduğunu merak eden Google'da bu yönde arama yapıyor. Öncelikle her iki saatin arasında pek çok benzerlik bulunduğu gibi önemli farkların da olduğunu söyleyerek söze başlayalım. Örneğin Apple Watch Series 3 ve 4'te GPS'li model olduğu gibi GPS + Hücresel özellikleri benzerlik gösteriyor.

Fiyatlar da önemli elbette. Yurt dış fiyatlarını baz aldığımızda fark şu şekilde oluşuyor:

Apple Watch Series 3 (GPS) — $279

Apple Watch Series 4 (GPS) — $399

Apple Watch Series 3 (GPS + Hücresel) — $379

Apple Watch Series 4 (GPS + Hücresel) — $499

Apple Watch Series 4 özellikleri ve Türkiye fiyatı


Fiyatları oldukça farklı. Ekran büyüklüğü de öyle! Apple Watch Series 4'ün kasası biraz daha büyük ve dolayısıyla daha büyük bir ekrana sahip. Batarya ömrü söz konusu olduğunda 18 saate kadar süre çıkıyor ve suya dayanıklı olmasıyla da her iki model benzer yapıda.

Apple Watch Series 3, 38 mm 
Apple Watch Series 3, 42 mm 
Apple Watch Series 4, 40 mm 
Apple Watch Series 4, 44 mm 

Apple Watch Series 4 özellikleri ve Türkiye fiyatı


Apple Watch Series 4, 3'e kıyasla daha ince bir tasarıma sahip. Apple Watch Series 4'ün bir diğer öne çıkan özelliği çok daha fazla renk seçeneği sunuyor. 

Gelelim EKG'ye.

EKG nedir?

Elektrokardiyogram veya EKG daha iyi sonuçlar veren bir yöntem ve Apple'ın bu özelliği Watch için geliştirdiği konusunda uzun zamandır süren söylentiler vardı. EKG, Apple ürünlerinde yeni bir özellik olsa da aslında FDA geçen yıl aynı işi yapan bir bilek aksesuarı olan AliveCor KardiaBand'ı onaylamıştı.

Series 4'te, kullanıcılar parmaklarını dijital kalp üzerine koyuyor ve saat, kalpteki elektrik sinyallerini izlemek için doğrudan göğsün içinden bir akım geçiriyor. Bu yöntem nabız atışlarının yorumlanmasından çok daha doğru sonuçlar veriyor. Yaklaşık 30 saniye süren işlem sonunda kullanıcı bir kalp ritmi sınıflandırması alıyor. Normal ritimler "sinüs" ritmi olarak sınıflandırılıyor ve cihaz "atriyal fibrilasyon" gibi düzensiz ritimleri de tespit edebiliyor. Bilgiler ise Apple Health uygulamasında saklanıyor.

Apple Watch Series 4 özellikleri ve Türkiye fiyatı

EKG, aslen bir sağlık şirketi olmayan Apple için ciddi bir adım ve bu yöntem kalp hastalıklarının daha doğru teşhisi veya izlenmesi için kullanılabilir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, dünyadaki en yaygın ölüm nedeni kalp hastalıkları. Dolayısı ile Apple'ın büyük bir etki yaratabilecek ve kısa vadede büyük paralar kazandırabilecek bu sorun üzerinde çalışmak istemesi doğal görünüyor.

Diğer yandan Apple Watch Series 4'te yeni S4 çip kullanıyor; yani Apple Watch Series 3 modeline göre iki kat daha hızlı. 

Farklarına baktığımızda azımsanacak gibi değil; özellikle de fiyatıyla Apple Watch Series 4 cepleri biraz yakacak gibi görünüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle