GeriTeknoloji Apple geliştirici programı ücretsiz oldu!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Apple geliştirici programı ücretsiz oldu!

Apple geliştirici programı ücretsiz oldu!

Apple, radikal bir karar ile geliştirici programındaki ücretler konusunda değişikliğe gitti. Artık Apple'ın çoğu servisinde olduğu gibi geliştirici programındaki üyeliğinde de eğitim kurumlarından ücret alınmayacak.

Apple geliştirici programları için çok önemli yatırımlar yapıyor. Bu yaptığı yatırımlarla geliştiricilere çeşitli imkanlar sağlayan şirket şimdi ise eğitim kurumlarına programını ücretsiz olarak sunacak. Yapılan bu ücret değişikliği eğitim kurumları ile sınırlı değil. Devletler ve kar amacı gütmeyen kişiler içinde Apple geliştirici programını ücretsiz olarak sunacak. Bu kriterlere uyan mevcut geliştirici hesapları ise üyelik yenileme dönemlerindeyken otomatik olarak bu programa dahil olabilecekler.

Apple'dan gelen açıklamalarda bu kriterlere uyan mevcut geliştiriciler için iade ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Öğrencilere ücretsiz olup olmayacağı hakkında ise şimdilik bir açıklama yapılmadı. Şirket bu kriterler dışında kalan geliştiriciler için ise bir ücret değişikliğinin bulunmadığını söyledi.

Hisleri iletebilen ilk taşınabilir biyonik el geliştirildiBilim insanları, İtalya'nın Roma kentinde dokunma hissini iletebilen ve laboratuvar dışında kullanılabilen ilk biyonik eli tanıttı.Biyonik elin takıldığı kişi, yaklaşık 25 yıl önce elini kaybeden Almerina Mascarello oldu. Mascarello "Neredeyse elim geri gelmiş gibi oldu" dedi.Aynı ekip 2014'te de hisleri iletebilen ilk biyonik eli geliştirmişti. Ancak bu elin bağlı bulunduğu bilgisayar çok büyük olduğu için yalnızca laboratuvarda kullanılabiliyordu.Bilim insanları elin çalışması için gereken bilgisayarı bir sırt çantasına sığdırmayı başararak biyonik eli ilk defa taşınabilir hale getirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle