GeriTeknoloji Antoni Gaudí'nin doğumgünü doodle ile kutlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Antoni Gaudí'nin doğumgünü doodle ile kutlanıyor

Antoni Gaudí'nin doğumgünü doodle ile kutlanıyor
refid:23579541 ilişkili resim dosyası

Google, İspanya'da Barcelona'daki ünlü mimari eserlerin yaratıcısı Antoni Gaudí'nin doğumgününü tasarladığı bir doodle ile kutluyor.

Ünlü mimar Antoni Gaudí, 25 Haziran 1852'de İspanya'nın Katalonya'daki Reus'ta doğdu. Eserlerinin büyük bölümü Barcelona'da bulunan Antoni Gaudi, çalışmalarında özellikle doğa ve din temalarını işledi.

/images/100/0x0/55eab13af018fbb8f8909f7e
Seramik, renkli cam, doğrama konularında oldukça yetenekli olan Antoni Gaudí, bu yeteneklerini mimarlıkla birleştirince ortaya eşsiz eserler ortaya çıktı.

Antoni Gaudí'nin ilk ünlü eseri Vicens ailesi için Barcelona'da yaptığı yazlık evdir. Antoni Gaudi bu mimari eseri 1883-1888 tarihleri arasında yapmıştır.

Antoni Gaudi'nin en ünlü eseri ise 1883'te üzerinde çalışmaya başladığı La Sagrada Familia bazilikasıdır. Son zamanlarını tamamen bu kilisenin yapımına harcayan Antoni Gaudi, tüm mimari bilgisini karmaşık semboller sistemi ve inancın gizemlerine ilişkin görsel açıklamalarla birleştirerek bir 20. yüzyıl katedrali yaratmayı arzuluyordu.

Ancak, Antoni Gaudi eseri tamamlayamadan hayatını kaybetti. La Sagrada Familia ise günümüzde halen tamamlanmadı.

Ayrıca, Antoni Gaudi, sanayici Eusebi Güell ile güçlü ilişkiler kurarak bu aile için Güell Pavilyonu, Güell Sarayı, Güell Mahzeni, Colonia Güell Türbesi ve Güell Parkı eserlerinin yaratıcısı olmuştur.

Antoni Gaudi'ye yılın binası ödülünü kazandıran Celvet Evi, Bellesgurad Villası, Battlo Evi ve La Pedrera adıyla bilinen Casa Milà diğer önemli eserleri arasındadır.

Antoni Gaudi, 7 Temmuz 1926'da geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

Antoni Gaudi, La Sagrada Familia'ya gömüldü.

Antoni Gaudínin doğumgünü doodle ile kutlanıyor

La Sagrada Familia

Yorumları Göster
Yorumları Gizle