GeriTeknoloji Android P ile telefonlarda yeni dönem başlıyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Android P ile telefonlarda yeni dönem başlıyor!

Android P ile telefonlarda yeni dönem başlıyor!

Android P'nin kullanım şeklinizi tahmin eden yeni işlevleri Actions ve Slices, hayatınızı işte böyle kolaylaştırmayı amaçlıyor!

Android'in bir sonraki sürümü, "Actions" ve "Slices" adlı iki yeni uygulama tahmin işleviyle gelecek. Bu işlevler, size kullanabileceğiniz uygulamayı önermekten öteye gidecek. Google I/O'da sahnede gösterilen Actions, uygulama çekmecesinde ilk satırın altında örneğin bir çağrı yapma düğmesi ve Strava uygulaması için "egzersize başla" düğmesi olarak görünecek. Google, Actions'ın kullanım geçmişini ve düzenini temel alacağını söylüyor. Örneğin koşuya çıktığınız saatler veya genellikle trende haber okuduğunuz göz önünde bulundurulacak ve düğmeler, bunlara göre gösterilecek.

Android P ile telefonlarda yeni dönem başlıyor

Actions, cihaza bağladığınız aksesuarları da hesaba katacak. Örneğin kulaklıkları bağladığınızda Google, sevdiğiniz Spotify çalma listelerinden önerilerde bulunabilecek. Google, Actions'ın Google Asistan, Google Arama, Play Store ve akıllı metin seçimlerinde görüneceğini söylüyor. Yani Actions, işletim sistemi çapında görünecek ve bizlere yardımcı olacak.

Android P ile telefonlarda yeni dönem başlıyor

Actions, biraz daha büyük bir arayüz öğesi olan Slice içinde de görünebilecek. Bu "etkileşimli araçlar" ilk başta sadece Google Arama içerisinde kullanılacak. Örneğin "Uber" yazdığınızda sadece araç bulma kısayolları değil, eviniz ve iş yeriniz arasında seyahat düzenleme kısayolları da görünecek. Bu örnekte mesafe, ücret ve tahmini varış süresi gibi bilgiler de görülebilecek. Bu özel işlev için geliştiricilerin yeni Slices API'sını kullanmaları gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİLGİSAYARINIZ İÇİN 21 MÜTHİŞ DUVAR KAĞIDI


Yorumları Göster
Yorumları Gizle