GeriTeknoloji ADSL'de yeni dönem
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ADSL'de yeni dönem

ADSL'de yeni dönem
refid:12567046 ilişkili resim dosyası

ADSL kullanıcılarının sabit telefon aboneliğine bağlanma zorunluluğu sona mı eriyor?

Rekabet Kurumu, “Yalın ADSL” uygulamasına,  ilgili tarife sistemine karar verip onaylayacak olan Bilgi Teknolojileri ve  İletişim Kurumunun (BTK) çalışmasını tamamlamasıyla başlanabileceğini bildirerek,  Türk Telekomünikasyon A.Ş.'ye Rekabet Kurulu kararı ile getirilen yükümlülük  açısından süreci izlemeye devam edeceklerini açıkladı.

Kurumun resmi web sitesinde ilan edilen açıklamada, Rekabet Kurulu'nun 18  Şubat 2009 tarihinde verdiği kararla, Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin ADSL  hizmetinin sabit telefon aboneliğine bağlanması uygulamasına son verilmesi ve  yalın ADSL hizmetine başlamak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu;na  (BTK) başvurmasına karar verdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Kurul;un söz konusu başvurunun Türk Telekomünikasyon A.Ş.  tarafından 3 ay içinde yapılması koşulunu da içeren bu kararı 27 Nisan 2009  tarihinde kamuoyuna duyurmasına rağmen, uygulamanın başlamamasının tüketicilerin  ve tüketici örgütlerinin süregelen tepkilerine neden olduğu, Rekabet Kurumu'nun  yalın ADSL hizmetinin neden halen başlatılmadığı konusunda çok sayıda soru ile  karşı karşıya kaldığı ifade edildi.

Uygulamanın, BTK tarafından onaylanacak bir tarife ile yürürlüğe  girebilecek olması nedeniyle, Rekabet Kurumu yapılan başvurular bakımından yol  gösterici olması amacıyla açıklama yapılması ihtiyacı duyulduğu belirtilen  açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Türk Telekomünikasyon A.Ş. Rekabet Kurulu;nun kararını takiben  Kurumumuza gönderdiği yazıda, yalın ADSL uygulamasına geçilmesi için BTK; ya 3  Temmuz 2009 tarihinde başvuruda bulunduğunu bildirmiştir. Türk Telekomünikasyon  A.Ş. tarafından gönderilen bir diğer yazıdan da söz konusu başvuruyu takiben BTK  ile Türk Telekomünikasyon A.Ş. arasında bu konuda çeşitli toplantılar yapıldığı  anlaşılmaktadır. BTK tarafından Kurumumuza gönderilen bilgilendirme yazısında ise  Türk Telekomünikasyon A.Ş.;nin başvurusuna değinilerek konunun kendi görev  alanlarında olduğu ifade edilmektedir”

Açıklamada, söz konusu bilgilerden Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin,  Rekabet Kurulu kararında yer alan “yalın ADSL hizmeti sunmak üzere 3 ay içinde  BTK'ya başvuru yapılması” hükmünün gereğini bu aşamada yerine getirildiğinin  anlaşıldığı ifade edildi ve yalın ADSL uygulamasının ilgili tarife sistemine  karar verip bu tarifeyi onaylayacak olan BTK;nın çalışmasını tamamlamasıyla  başlayabileceği belirtildi.

Kurumun, Türk Telekomünikasyon A.Ş.'ye Rekabet Kurulu kararı ile  getirilen yükümlülük açısından süreci izlemeye devam ettiği vurgulandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİLGİSAYARINIZIN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK EN YENİ DUVAR KAĞITLARI

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle