GeriTeknoloji Adana'da bilgisayar patladı, 5 yaşındaki Cumali Karahan yanarak öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adana'da bilgisayar patladı, 5 yaşındaki Cumali Karahan yanarak öldü

Adana'da bilgisayar patladı, 5 yaşındaki Cumali Karahan yanarak öldü

Adana’da bilgisayarda çıkan yangında alevlerin arasında kalan 5 yaşındaki Cumali Karahan yanarak öldü.

Merkez Çukurova İlçesi’nde oturan Karahan ailesinin 5 yaşındaki oğlu Cumali, oturma odasındaki bilgisayarda oynamak için fişini prize taktı.

İddiaya göre bu sırda bilgisayarda patlama sesi duyuldu, ardından da alev aldı. Kısa sürede alevler evi sararken, çığlıkları duyan anne Hüsniye Karahan, odaya girip kızı 9 yaşındaki Betül’ü alıp, dışarı çıkartı.

Adanada bilgisayar patladı, 5 yaşındaki Cumali Karahan yanarak öldü
Ardından tekrar odaya dönen genç kadın, alevlerin arasında kalan oğlu Cumali’yi kurtarmaya çalıştı. Alevlerden etkilenen kadın oğlunu bulamayınca tekrar dışarı çıkıp komşularından yardım istedi.

Adanada bilgisayar patladı, 5 yaşındaki Cumali Karahan yanarak öldü
Gelen itfaiye ekipleri iki katlı evin ikinci katındaki yangını kısa sürede söndürdü. Odada yapılan aramada küçük çocuğun yanmış cansız bedeni bulundu. Cumali Karahan’ın cesedi otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Adanada bilgisayar patladı, 5 yaşındaki Cumali Karahan yanarak öldü

Vücudunda yanıklar olan anne Hüsniye Karahan da tedaviye alındı.

BİLGİSAYARLAR NEDEN AŞIRI ISINIR?

Aşırı ısınmanın sebebi basitçe, yetersiz soğutmadır. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızın soğutması, çeşitli sebeplerle zaman içinde yetersiz kalabilir. Bu durumun ilk sebebi, hava kanallarındaki ve soğutucu fanlardaki tozlanmadır. Tozlanarak tıkanmış bir soğutma sistemi, yetersiz soğutmaya ve dolayısıyla aşırı ısınmaya sebep olur.

Bir diğer ısınma sebebi ise, soğutma blokları ile soğutulan bileşenler arasındaki termal macunun zamanla bozulabilmesidir.

Adanada bilgisayar patladı, 5 yaşındaki Cumali Karahan yanarak öldü

Bir bilgisayardaki ısıyı nasıl yönetebilirsiniz?

Bilgisayarınızın temel ısı profili, donanımının teknik özellikleri ve bilgisayarınızı kullanma şeklinizle belirlenir. Bilgisayarınızın ürettiği ısı hoşunuza gitmiyorsa, ısıyı biraz düşürmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Havalandırma deliklerini açın - Kabin duvarına dayayarak veya dizüstü bilgisayarı kapalı bir alana koyarak yanlışlıkla havalandırma deliklerini kapatmak bilgisayarın çok ısınmasına neden olabilir; çünkü içeride biriken sıcak havanının dışarı çıkabileceği bir çıkış yoktur. Havalandırma deliklerini açarsanız, bilgisayarın sıcaklığı düşebilir.

Bilgisayarı uygun bir yüzeye yerleştirin - Dizüstü bilgisayarı yastık gibi yumuşak bir yüzeye veya korunaksız kucağınıza koymayın. Yumuşak malzemeler ve giysiler havalandırma deliklerini kapatır ve bilgisayar kasasının ısıyı dağıtmasını engeller. Dizüstü bilgisayarını, her zaman bilgisayarın etrafındaki hava akışına izin veren masa veya diz tepsisi gibi sert yüzeylere koyun.

Bilgisayarınızın ortamını değiştirin- Bilgisayarınızı sıcak ve nemli bir ortamda kullanıyorsanız, daha soğuk bir ortama taşıyın. Örneğin, tropik veya subtropik bir bölgede klima bulunmayan bir odada kullanım bilgisayarınızın ekstra ısı üretmesine sebep olabilir. Havadaki nemin bir kısmını gidermenin yanı sıra serin tutmak için bilgisayarı klimalı bir ortama taşıyın.

Tozdan arındırın - Bir bilgisayarın içinde zamanla tozun birikmesi normaldir. Havalandırma delikleri kapalıysa, bilgisayarın içindeki toz hava akışını engelleyip ısı dağılımını etkileyebilir. Havalandırma kanallarındaki birikmiş tozu temizlemek için basınçlı hava kullanın. Basınçlı hava spreyleri, bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve birçok bilgisayar mağazasında satılıyor.

Bilgisayarın güç seçeneklerini ayarlayın - Windows işletim sistemlerinde bilgisayarın performans seviyesini ayarlayabileceğiniz güç yönetimi seçenekleri var. Yüksek performans daha fazla elektrik gerektirir; bu da daha fazla ısı üretir. Isı çıkışını biraz azaltan güç gereksinimlerini azaltmak üzere bilgisayarın performansını düşürebilirsiniz.

CPU ve GPU performansını ayarlayın - Birçok CPU ve GPU üreticisinin işlemci performansını ayarlamak için web sitelerinden indirilebilen araçları vardır. CPU ve GPU performans ayarlarını düşürmek üretilen ısı miktarını azaltabilir.

Bir soğutma sistemi kullanın - Yüksek performanslı bilgisayarlar için birçok soğutma sistemi var. Örneğin; mekanik veya sıvı soğutma sistemli yükseltilmiş dizüstü bilgisayar tepsileri uygun fiyatlara alınabilir. 

Aynı anda birden çok işlemci ağırlıklı uygulama kullanmayın -Isı çıkışı gerçekten bir sorunsa, tek seferde tek bir işlemci ağırlıklı uygulama kullanarak güç gereksinimini azaltabilirsiniz


Yorumları Göster
Yorumları Gizle