GeriTeknoloji ABD uçuşlarında laptop yasağı kalkıyor mu?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD uçuşlarında laptop yasağı kalkıyor mu?

ABD uçuşlarında laptop yasağı kalkıyor mu?

ABD, halen uygulanmakta olan "kabinde laptop yasağı"nı sonlandırması beklenen yeni bir röntgen cihazının testlerine başladı.

ABD, geçen Mart ayında, aralarında Türkiyenin de bulunduğu sekiz ülkeden yapılan uçuşlarda kabinde elektronik cihaz yasağı başlatmıştı. Yolcular dizüstü bilgisayar, tablet gibi cep telefonundan büyük cihazları, içlerine "patlayıcı yerleştirilebileceği" için kabine alamıyordu

Soruna çözüm için yapılan araştırmalar sonucunda geliştirilen yeni bir röntgen cihazı ile, mevcut tarayıcıların tesbit edemediği, elektronik cihaz içine konulabilen patlayıcılar tesbit edilebiliyor.

ABDde havalimanlarındaki güvenliği sağlayan Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA), "CT" olarak adlandırılan ve tomografi cihazı gibi çalışan yeni nesil röntgen cihazlarının testlerine başladı. ABDde Phoenix ve Boston Havalimanlarına konulan sistemlerde yolcuların yanlarındaki elektronik cihazlar taranıyor.

Üç boyutlu olarak görüntü veren bu cihazlar, elektronik aletlerin içlerine gizlenen ve riske sahip maddelerin kısa sürede bulunmasını sağlıyor. TSA yetkilileri benzer teknolojiye sahip cihazları uçak altına verilen kargonun kontrol edildiği belirterek yolcuların kontrol edildiği noktalara konulan yeni nesil röntgen cihazlar ile denemelerin başlatıldığını açıkladı.

ABDli güvenlik uzmanları, testlerin tamamlanmasının ardından bu cihazın kullanıldığı havalimanlarında yasağın tekrar ele alınabileceği ve ilerleyen dönemde kaldırılabileceğini belirtti. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle