GeriTeknoloji 3 boyutlu YouTube keyfi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 boyutlu YouTube keyfi

3 boyutlu YouTube keyfi
refid:13284295 ilişkili resim dosyası

Sinema salonuna gitmeden, YouTube üzerinden 3D film nasıl izlenir? Nasıl yüklenir? İşte cevaplar...

Filmleri 3D olarak izlemek için illa da bu düzeneğin bulunduğu bir sinema salonuna gitmek zorunda değilsiniz.

Pahalı 3D monitörler daha yaygınlaşmaya başlamadı ama evde de 3D video izleyebilirsiniz. Klasik renkli gözlükler dışında ek bir donanıma hatta özel bir film satın almaya bile ihtiyaç duymadan bu mümkün. YouTube üzerinde 3D videolar mevcut! Bu gözden kaçan özelliği kullanmak aslında çok basit.

Tabii ki önce 3D'nin mantığını çok basitçe anlatalım: İki lens birbirinden az bir mesafede yerleştirilerek çekim yapılır. Daha sonra bu görüntüler birleştirilir, bu iki görüntünün rengi farklıdır. Klasik olarak bu renkler kırmızı ve açık mavi (Cyan) olur. Daha sonra renkli gözlüklerle bakılırken 3D yanılsaması oluşur.

3D YouTube videolarında çeşitli seçenekler yer alır. Video'yu olması gerektiği gibi görmek için mevcut gözlük tipini seçmeniz yeterlidir. 3D gözlük olmadan izlemek isterseniz ekrana şaşı bakmanız gerekir, bu da rahatsız edicidir.

YouTube'daki seçenekler arasında siyah beyaz, yan yana gibi farklı pek çok gösterim bulunur. Siz de YouTube'a eklediğiniz bir videoya 3D desteği katmak isterseniz, yapmanız gereken 'yt3d:enable=true' etiketini eklemektir. Bu sayede 3D video seçenekleri, videoyu izlemek isteyenlerin karşısına çıkar.

YouTube üzerinde 3D video izlemekteki en büyük engel ise, bunları arayıp bulmaktır. Ne yazık ki YouTube üzerinde böyle bir kategori henüz yer almıyor. En basit şekliyle, arama kutusuna 3D yazarak desteklenen videoları bulmayı deneyebilirsiniz...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKTE 100 MÜTHİŞ FOTOĞRAF KARESİ


Yorumları Göster
Yorumları Gizle