Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 18ºC
13 Ekim 2015 14:53

TEKNOLOJİ Haberleri

Bu haritada Türkiye yok!

Bu haritada Türkiye yok!

Hiçbir yere bakmadan dünya haritasını ne kadar iyi çizebilirsiniz?

Bir sosyal paylaşım platformu olan Reddit’de zaaakk isimli bir kullanıcının aklına ilginç bir fikir geldi. Önce 30 kişiyi bir araya getirdi ve onlara hafızalarından faydalanarak bir dünya haritası çizmesini istedi.

30 kişi önce aklındaki haritayı çizdi, sonra bu çizimler dijital ortamda bir araya getirilerek yepyeni bir harita yaratıldı. Ancak ortaya çıkan haritanın ise gerçek haritayla uzaktan yakından ilgisi yoktu.

Öncelikle Orta Amerika’nın sınırları epey genişlemişti, tabii Meksika’nın topraklarının olabildiğince büyüdüğü de dikkatlerden kaçmıyor. Avrupa ve Rusya tamamen bütünleşirken tek bir kıta olmuş gibi. Alaska, Grönland ve Antartika tamamen yok olurken Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Türkiye’yi çizmek de akıllarına gelmemiş.

Haritada başarılıyla çizilen bölgeler ise Afrika kıtası ve Avustralya, Yunanistan, İtalya ve Portekiz-İspanya bölgesi oldu.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yepyeni bir Hürriyet deneyimi için Giriş yap, sana özel Hürriyet'in tadını çıkar.

Okuyucu Yorumları { Toplam 6 Yorum }
 • MEHMET ALİ ATLIHAN01/01/2014 - 9:57
  "İleri" diye bilinen halkların harita bilgilerinin bu kadar zayıf olması inanılır gibi değil.Dünya haritasını çizen bu 30 kişilik grup bilgisayarda Google Earth'ü de açmamış olmalılar. Çünkü proğram açılışında ilk olarak ekrana güzel bir dünya haritası geliyor.
 • ahmet varlık01/01/2014 - 8:21
  Adamlar kıtaları çizmiş arkadaşım, bizimki de tam arada kaldığı için akla gelmemiş. Kalkıp avustralyayı unutacak hali yok heralde milletin.
 • Omer Faruk01/01/2014 - 8:21
  Dünya liderine sahip bir ülke, yunanistan gibi iflas etmiş ülke kadar etkili olmamış.
 • Bond Camiz01/01/2014 - 4:02
  Turklerin %90 i dunya haritasi cizemez.ben bundan adim gibi eminim.Cogu Turkiye haritasi bile cizemez.Cunku,Turkiye de dogru durust harita bile yok.Olanlarda gazetelerin falan dagittigi basit haritalar.
 • Kara Prens01/01/2014 - 3:46
  Bu haritada ne var ki Türkiye olsun. Koca Kuzey ve güney Amerika kıtalarını nasıl çizdiklerine baksanıza.
 • hakan kaya01/01/2014 - 2:04
  30 tane adamı Türkiye de seçselerdi kıtaları bile olmazdı o haritanın.
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Haberler patlamanusret güneristanbul Valiliğisedat pekertuğrul türkeşSELAHATTİN DEMİRTAŞterör mağduruMehmet Demirkoltürkiye - İzlandasomaTIRTürkiyeOlay Yeri İncelemeAÖF kayıt yenileme tarihleriNobel Ödülü