Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

iPhone 5S parmak izi özelliği hacklendi

23 Eylül 2013
  Kırılmaz denilen kırıldı

  Apple’ın yeni ürünü iPhone 5S piyasaya çıkalı henüz 1 hafta bile olmadı ancak Almanyalı bir grup hacker cihazın parmak izi özelliğini hacklemeyi başardıklarını açıkladı.

  The Chaos Computer Club isimli hacker grubu bir iPhone 5S kullanıcısının cam yüzey üzerindeki parmak izini fotoğraflayarak bu imaj ile cihazın kilidini açtıklarını belirtti.

  Grubun yaptığı tarife göre öncelikle cam yüzey üzerindeki parmak izi 2400 DPI çözünürlük ile fotoğraflandı. Alınan fotoğraf Photoshop ile düzenlendikten sonra renkleri terse çevrilerek bir lazer yazıcı ile şeffaf kağıt üzerine basıldı.Basılan parmak izi de pembe latekse dökülerek telefonu açmak için kullanıldı.

  İŞTE BÖYLE HACKLENDİ

  iPHONE 5S HACKLENDİ  Apple Touch ID ismi verilen parmak izi özelliğinin şuan kullandığımız şifrelerin yerini alacağını ve daha güvenli olduğunu iddia etmişti. 

  16 bin dolarlık ödül

  ABD’de bir hacker grubu parmak izi özelliğini kırmayı başaran ilk hackera en az 16 bin dolar ödül vereceklerini belilrtmişlerdi.

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/09/2013 - 15:25
  Bence bu telefonu kesinlikle Ülkeye bile sokmamak lazım. Çünkü herkesin parmak izi telefonda ve bunun bilgisine telefondan ulaşmak hiç zor değil. Birçok bedava uygulama bu tarz verileri telefondan çekip servis ediyor. Parmak izleri başta ABD olmak üzere herkesin eline geçebilir. Bence gereksiz.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/09/2013 - 15:23
  Yazılım herzanan son çaredir. Orjinallik bozulmaz. Yakında parmak izini kopyalayıp anahtar gibi kullandıran aksesuarlar gibi çıkar. Çocuklar lastikle okutup oyunu oynarlar böylece... Yazılımsal olarak kırmakta yakındır. Gerçek parmak izi tarayıcı kan akışına da bakarak şifreyi açıyor.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/09/2013 - 13:08
  Gerçek Hack, illüzyon sanatıdır. Her yol mübahtır !
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/09/2013 - 12:14
  ern gk bu nasıl hacker demiş. soruyu sorarken iyice düşündünmü yada hacking nedir bilgin varmı. Adamların amacı sisteme sızmak. ve sonuçta sızmışlar. problem varmı.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/09/2013 - 12:08
  adamın parmağını alıp kessem telefon açılır mı? açılır. ben hacker olup telefonu mu kırdım? hayır! yazılımsal bir sorun yok burada bence.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/09/2013 - 12:02
  fırat bey; ne güldüm ya :))) tespit doğru :D
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding