Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Uçan arabalar artık o kadar uzak değil

11 Mayıs 2013
  İşte uçan araba

  Bilim kurgu filmlerinde her görüldüğünde ‘Ne zaman yapacaklar?’ diye düşünülen uçan arabaların artık filmlerden gerçek hayata geçmesine az kaldı. Terrafugia şirketi yarı sedan yarı özel jet iki koltuklu, 4 tekerlekli ve kanatlı Transition model aracın 2 yıl içinde satışa çıkacağını açıkladı. Bu araç uçabilme özelliğiyle beraber karada da normal otomobil olarak kullanılabiliyor.

  Geleceğin aracı TF-X

  ABD’li firmanın ayrıca açıkladığı üzerinde çalışmaları devam eden TF-X model araç ise herhangi bir garaja girebilecek ölçülerde ve yerden havalanmak için bir uçak pistine ihtiyacı yok.

  ARTIK O KADAR DA UZAK DEĞİL

  Uçabilmek için bir piste ihtiyacı olan Transition’un bilim kurgu filmlerinde görülen uçan araç özelliklerine sahip olmadığı belirtilirken TF-X’in filmlerdeki modellere daha yakın olduğu belirtiliyor.

  İŞTE UÇAN ARABALAR / FOTO GALERİ

  TF-X helikopterler gibi olduğu yerde diklemesine havalanabilecek. Bununla birlikte kanatların açılabilmesi için en az 30 metrelik bir alana ihtiyaç var. Araç hiç durmadan en az 800 km uçabilecek.

  Fiyatı açıklanmayan TF-X için en az 8 ila 12 yıl civarında beklememiz gerekiyor.

  Pilot lisansı şart

  Tabi uçan arabalara sahip olabilmek için bazı önemli şartları yerine getirmek gerekiyor. Şirketten yapılan açıklamada araç sahibi olabilmek için pilot lisansına sahip olmak ve 20 saatlik bir testi başarı ile tamamlamak gerekiyor.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/05/2013 - 15:02
  eğitim almadan ehliyet alabilirmiyim kaça mal olur.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  11/05/2013 - 13:22
  şimdi böyle görünüyor ama 5 senede jete benzer o. olsun olsun ben sevindim böyle başlar ilerler. yeterki ilki yapılsın.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  13/05/2013 - 0:59
  Artık sarhoş olanları,taksicileri düşünemiyorum bu durumda. Düşünsenize taksicilerin havada makas atmaları, sis olduğunda yolunuzu kaybedip uçağa çarpmak.Bence Türkiye için en iyisi havada yollar yapmak(Geleceğe Dönüş 2 gibi) ve havaya sınırlı araç çıkışını sağlamak. Bir de TIR-kamyonlar uçmasın.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/05/2013 - 15:19
  dünya çapında tek tük kullanıcısı olur ama türkiyede bence bunu kullanmak imkansız... can güvenliği açısındann çok risklı... daha önceden planlanmış bir teknoloji ama bunu piyasaya sürmek çok sakıncalı..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/05/2013 - 15:23
  ayrıca düşünsenize araç uçacak helikoptregibi rüzgar üretecek jet gibi arkasından ısı üretecek.. kendi rahatı için başkasının rahatını bozacak... buna nasıl dünzenleme yapılabilir.. bence uçan araba saçmalık ve imkansız...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/05/2013 - 21:46
  bir Türk içgüdüsüyle ''ne kadar yakar yaa bu?'' diye sorasım geliyor
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding