Whatsapp kullananlar dikkat

AA
30 Ocak 2013
  Whatsapp kullananlar dikkat

  Kanada ve Hollanda, çevirim içi mesajlaşma hizmeti sunan akıllı telefon uygulaması Whatsapp'ı özel hayatın gizliliğini ihlal etmekle suçladı.

  Kanada Özel Hayatı Koruma Komisyonu (OPC) ve Hollanda Veri Koruma Kurumu (CBP), Whatsapp'ın, kullanıcıların telefon rehberindeki tüm numaralara erişebildiği ve bilgileri elinde tuttuğu için, özel hayatın gizliliği kanununun ihlal edildiği gerekçesiyle başlattığı soruşturmada birtakım bulgulara ulaşıldığını açıkladı.
  Telefon rehberindeki diğer Whatsapp kullanıcılarını belirlemek için kullanıcının kişi listesine ulaşan program, Whatsapp kullanmayan numaraları da kayıt altına alabiliyor.


  Yalnızca IOS 6 işletim sisteminde, kişiler manuel eklenerek, tüm rehberin otomatik olarak kayıt altına alınması engellenebiliyor. Ancak diğer akıllı telefon ve işletim sistemlerinde, program, Whatsapp uygulamasını kullanmayan diğer kişilerin bilgilerini silmek yerinde elinde tutabiliyor.


  Öte yandan, OPC ve CBP soruşturmanın başında, şifresiz Wi-Fi bağlantısı üzerinde yollanan Whatsapp iletilerinin şifrelenmediğini ve şifrelenmeyen mesajların rahatlıkla ele geçirilebileceğini belirtmesi üzerine program Eylül ayından itibaren gönderilen mesajları şifrelemeye başlamıştı. Aralık sonunda, programın bir günde 18 milyar mesaj barajına ulaştığı açıklanmıştı.

   

   

   

   

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  29/01/2013 - 13:44
  Hat alan herkesın numaraları, servis sağlayıcının aracılığıyla dağıtılıyor zaten. Uygulumalar yuklenirken de uyarısını yapıyor. Kabul etmezsen yukleyemiyorsun.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  29/01/2013 - 13:01
  evet tamamen katılıyorum. Tercih kişinin elinde olması lazım. İzinsiz kimse kimsenin numarasını öyle otomatiğe bağlar gibi kayıt etmemesi gerekir.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  29/01/2013 - 12:36
  viber tango whatsapp gibi appler ayrıca dinleme faliyetleride icra etmekte. Daha önce bunlara benzer Çinli bir app Çinde birine karşı delil teşkil etmişti.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  29/01/2013 - 12:16
  aynı durum "Tango" uygulamasında da var...
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding