GeriTeknoloji 2010'da RAM kıtlığı olur mu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2010'da RAM kıtlığı olur mu

2010'da RAM kıtlığı olur mu
refid:13330286 ilişkili resim dosyası

RAM'in de kıtlığı olur mu demeyin, mal bulunur bulunmasına... Ama ya fiyatlar...

Analizcilere göre yatırım yapılmadığı için önümüzdeki günlerde DRAM kıtlığı çekilebilir.

Yatırım yapılmamasının esas sebebi ise son iki hatta üç yıldır işlerin DRAM üreticileri için pek de iyi gitmemesi. DRAM Exchange'e göre bazı boyutlardaki belleklerde hali hazırda sıkıntı baş göstermiş.

Spot pazarda bazı PC üreticilerinin DDR2/2GB bellek modüllerine 55 dolar ödediği bile iddia ediliyor. Bu fiyatlar üreticiler açısından gerçekten korkunç pahalı.

Bilgisayar piyasasında sermaye harcamaları 2009 yılında büyürken 2011 ve 2012 yılları arasında 10 milyar dolardan 12 milyar dolar seviyesine çıkacak. 2010 yılında PC pazarı yüzde 13 kadar büyüyebilir.

Son kullanıcı PC'lerinde 4GB'lık bellek modülleri standart hale gelirken, 6GB'lık modüller de yaygınlaşmaya başlayacak.

Şirketlere yapılan bilgisayar satışlarının da 2010'un ikinci yarısında canlanarak fiyatlar üzerinde baskı uygulaması muhtemel.

DRAM Exchange'in yayınladığı görselde DDR3 1GB'lık belleklerin trendini görebilirsiniz. DDR3 belleklerin maliyeti daha yüksek olmasına karşın üreticiler bundan kar etmeyi umuyor.

DDR2'den DDR3'e geçiş uzun süredir bekleniyor ancak DDR2 ve DDR3 bellekler arasındaki fiyat uçurumu nedeniyle gerçekleşmiyordu. Bu geçiş de fiyat aralığının kapanmasıyla birlikte yılın ikinci yarısına doğru hız kazanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle