GeriTeknoloji 2.5 milyar LCD'yi bekleyen son
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2.5 milyar LCD'yi bekleyen son

2.5 milyar LCD'yi bekleyen son
refid:15100762 ilişkili resim dosyası

LCD'lerle ilgili çok çarpıcı bir araştırmaya imza atan York Üniversitesi'ndeki bilim adamları, LCD'lerde bulunan bir kimyasal sayesinde bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkin bir çözümün geliştirilebileceğini açıkladı. Üniversiteden Doktor Andrew Hunt ise 2.5 milyar LCD'nin ömrünün sonuna yaklaştığına dikkat çekti.

HANGİSİNİ ALMALI: LCD Mİ PLAZMA MI LED Mİ

İngiltere'de bulunan York Üniversitesi'nde çalışan araştırmacılar, günümüzde daha çok LCD (Liquid Crystal Display - Likit Kristal Ekran) ekranlarda bulunan polivinil-alkolü anti-mikrobik maddeye çevirmeyi başardı. Elde edilen bu yeni kimyasal ile koli basili ve staphylococcus isimli bakteriler yok edilebilecek.

Bu anlamda LCD'lerin potansiyel bir ilaç vazifesi göreceğini ifade eden üniversiteden Dr. Andrew Hunt, bugün için özellikle Avrupa Birliği ülkelerindeki 2.5 milyar LCD'nin ömrünün sonuna yaklaştığını ve bu LCD'leri çöpe atmak yerine onlardan bu şekilde faydalanılabileceğine dikkat çekti.

Bakteriyel enfeksiyonlara karşı LCD'lerde bulunan kimyasalların etkin bir çözüm sunduğunu ifade eden Hunt, ömrü dolmak üzere olan milyarlarca LCD'nin bu alanda mutlak suretle kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle