İnternet sansürüne flaş açıklama

A.A
4 Mayıs 2011
'İnternet işini çarpıtıyorlar'

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, İnternetin Güvenli Kullanımı Yönetmeliği kapsamında öngörülen düzenlemenin çarpıtıldığını belirterek, standart pakette herhangi bir değişiklik olmayacağını ifade etti.

BTK tarafından hazırlanan ve 23 Şubat 2011'de yayınlanan İnternetin Güvenli Kullanımı Yönetmeliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Acarer, benzeri düzenlemelerin Avrupa ülkelerinde de bulunduğunu, bunun bir “sansür” olarak algılanmasına şaşırdıklarını belirtti.

Düzenlemeyle standart paket dışında aile, çocuk ve yurt içi paketleri oluşturulduğunu, yeni filtrelemelerin bu üç paket için geçerli olduğunu söyleyen Acarer, standart pakette mevcut uygulamadan farklı bir filtrenin söz konusu olmayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bir olay bu kadar çarpıtılır mı, pes diyorum. Şu anda herkes standart tarifede. Şimdi üç tane daha paket getiriliyor. Bu paketlerin de fiyatları farklı olsun deniyor. İnterneti sadece çocukların kullandığı abonelikler için belli bir filtrelemeyle hizmet verecek olan Çocuk paketi, biraz daha geniş alanda hizmet verecek Aile paketi ve erişime engelli sitelerin yüzde 99'unun yurt dışı kaynaklı olması gerçeğinden hareketle yurt içi paketi uygulamaya girecek.

Şimdi biz herkesi çocuk paketine alsak eleştirilere hak verirdim. Ancak bu uygulamayla zaten herkes standart paket içinde kalacak. Ancak isterse diğer paketler için başvuruda bulunacak. Bunun neresi sansür. Standart paket şu anda neyse aynen devam edecek. Şu ankinden farklı bir filtre koyulmayacak. Standart tarifede bir internet sitesinin içeriğinde bir suç varsa zaten erişime engelleniyor. Bunun dışında artı bir şeyler yapacak halimiz yok. Filtre diğer paketlere getiriliyor.”

“KONUNUN ŞİMDİ GÜNDEME GETİRİLMESİ SİYASİ”

BTK Başkanı Acarer, yönetmeliğin Şubat ayında yayınlanmasına rağmen Mayıs ayında tartışılmasına anlam veremediğini, eğer bir sansür iddiası varsa neden bunu söylemek için 2.5 ay beklendiğini merak ettiklerini söyledi.

Acarer, “Konunun şimdi gündeme getirilmesinin nedeni konusunda yorum yapmayacağım ama Şubat ayında alınan bir kararın Mayıs ayında gündeme getirilmesinin nedeni bence siyasi, başka bir izahını yapamıyorum” dedi.

Türkiye'nin internet özgürlüğü konusunda sorunu olan bir ülke olmadığını, bu konuda açıklanan uluslararası raporlara katılmadığını kaydeden Acarer, İngiltere ve Almanya'da erişime engellenen site sayısının Türkiye'nin üç katı düzeyinde olduğunu savundu.

Türkiye'de sitelerin ya mahkeme kararıyla ya da BTK'nın incelemesi sonucu kapatılabildiğini ve sansasyon yaratan tüm kapatmaların mahkeme kararlarıyla gerçekleştiğini söyleyen Acarer, BTK'nın engellediği sitelerin yüzde 55'inin aşırı müstehcenlik, yüzde 40 civarının da çocuk pornosu nedeniyle engellendiğini kaydetti.

Mahkeme kararıyla gerçekleşen kapatmalarda da bir sistem değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Acarer, “Mahkeme karar almış, alırken de ne var ne yok tüm adresleri yazmış. Bazı kapatmaları biz de gazetecilerden öğreniyoruz. Çünkü mahkeme aldığı kararı doğrudan ISP'lere bildiriyor. Belki bunun gözden geçirilmesi lazım. Bu işlemler İletişim Başkanlığı'nın üzerinden uygulanabilir” diye konuştu.

Acarer, Türkiye'de erişime engellenen site sayısıyla ilgili bilgi verilmediğini, gazetelere yansıyan 37 bin rakamının da kendileri tarafından verilmediğini belirterek, “Rakam o değil ama o civarlarda bir şey” dedi.

Tüketiciyi koruma yönünde bir çok örnek düzenleme yaptıklarını, bunların kamuoyunda gündeme gelmediğini, bir çok düzenlemenin de “sansür geliyor” başlığıyla verilmesinden rahatsız olduklarını kaydeden Acarer, “Her adımımızda acaba sansür mü diyecekler diye düşünür hale geldik” diye konuştu.
Okuyucu Yorumları { 186 Yorum Yapıldı }
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/05/2011 - 18:30
@sanem cansu, adamın dediklerini iyi oku özellikle paketlere vurgu yapıyor aynı telekomun telefon tarifeleri gibi. Eğer kendi deyimi ile standart paketi alırsa herşey serbest (güya) bunun içinde ISPlere fark ödeyeceksiniz anlamı çıkmıyormu? hem vatandaşı kontrol edecekler hemde gelir elde edecekler
0
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/05/2011 - 17:34
Bu güne kadar kimse herhangi birşeyden şikayetçi değildi.Şimdi ne oldu da böylesine bir karar aldınız?Bir defada mantıklı birşeyler yapın be!Çocukları siz koruymassınız,onları aileleri korumak durumundadır.Bu uygulama yine paket satışlarından elde edilecek paradan ibarettir!yetmedi mi ceplerinize..
0
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/05/2011 - 17:10
bunların hayatı yalan, seçimi kazanırlarsa 12 hazirandan sora olacakları tahmin bile edemiyorum.
0
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/05/2011 - 17:08
Sizin olduğunuz paketi almayalım biz. Çok istiyorsanız o paketleri kendiniz kullanın.
0
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
04/05/2011 - 16:55
Arkadaş milletin gözünün içine bakarak yalan söylemeyin millet uyanmazsa bu şekilde yaparsınız belki şimdi millet uyandığı için yapamazsınız sizenekardeşim ben istediğim siteye girerim parasını ben vermiyormuyum derdi sizimi gerdi halktan bir şeyler saklamak için yapılan işler hikaye anlatmayın
0
0
Okuyucu Yorumları { 186 Yorum Yapıldı }
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding