İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  Teknoloji sektöründe kadın olmak

  Hürriyet Haber
  03.07.2015 - 18:46 | Son Güncelleme: 09.06.2017 - 09:58

  Soru-cevap sitesi Quora’da “Teknoloji sektöründe kadın olmak” konusu tartışıldı. Sektörden bir kadın çalışanın verdiği cevap dikkat çekiciydi. Kadın çalışan Rebecah Cox’a göre bir kadının erkek egemenliğindeki sektörde kariyer yapması çok zor ama imkansız değil.

  Quora, kullanıcıların hem kendilerinin soru sorabildikleri hem de diğer kullanıcıların sorularına cevap verebildikleri bir sosyal paylaşım sitesi. Geçtiğimiz günlerde bu sitede yer alan “Teknoloji sektöründe kadın olmak nasıl bir şeydir?” sorusu ise en çok ilgi çeken konulardan biri oldu. Sektörde çalışanlar da verdikleri cevaplar ile tecrübelerini paylaştılar.

  Ortam çok sert
  Teknoloji sektöründe bir teknisyen olarak görev yapan kadın çalışan Rebecah Cox adlı kullanıcı, sorunun altına yaptığı yorumda, kadınların genellikle erkeklere göre daha korunaklı bir şekilde yetiştirildiğini, çoğunluğu erkeklerden oluşan sektörün sert ortamının kadınlara zor geldiğini söylüyor. Erkeklerin birbirlerine doğrudan geri bildirim verdikleri, argo kelimeler kullanarak konuştukları bir ortamla karşılaşan kadınların, buna hiç alışık olmamaları nedeniyle cesaretleri kırılıyor. Bundan dolayı, teknoloji sektöründe çalışan bir kadın genelde kendini yalnız hissediyor. Çünkü başka bir kadın çalışanla karşılaşma ihtimali de az.
  Bununla beraber toplumlar, kadınların teknik konular hakkında karar veren konumda olmalarına alışkın değiller. Bu konuda önyargı var. Teknoloji sektöründe çalışmaya başlayan kadınlar, kariyerlerinde ilerlemek istiyorlarsa bu önyargılara kulak asmamalı. Ancak şunu da bilmeliler ki, kariyerlerinde ilerledikçe, kadınların zaten az olduğu bir sektörde daha da yalnız kalacaklar.

  Sonuçların çok önemli olduğu bir sektör
  Sektörde, sohbetlerde sıkça karşılaşılan argo kelimelere ve birbirini aşağılayan insanlara rağmen, normal insanlar da bulunuyor. Bu kişiler, bir kadın için zor olan ortamı az da olsa yumuşatıyor. Onlarla beraber, ofiste bir güvenlik alanı oluşturulabilinirse, çoğunlukla fikirlerin konuşulacağı bir ortam oluşabilir.

  Tüm zor koşullara rağmen, kadınlar için teknoloji sektöründe kariyer yapmak imkânsız değil. Cox’a göre sektör, meritokrasi (kişilerin yetenek ve bireysel üstünlüğüne dayanan yönetim biçimi) anlamında mükemmel değil ama yakın. Bu nedenle çıkan sonuçlar çok önemli. Yani, bir kadının önünde ne kadar engel olursa olsun, ilgi çekici bir ürün yaratabilirse bu bariyerler kalkabilir. Önemli bir başarı elde etmek, kapalı kapıları açabilir. Ayrıca, tüm önyargıları atlatıp önemli katılımlar yapılabilirse, sektördeki kimse sonuçları görmezden gelmez. Teknoloji sektöründe kariyer planlayan bir kadın için bunu bilmek bile heyecan verici.

  Yeni teknolojiler geliştirebilmek için yüksek konsantrasyon ve yaratıcılık gerekir.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı